Home / Yazarlar / Bisiklet Namazı

Bisiklet Namazı

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya İl Müftülüğü bir proje hazırlayıp uygulamaya koydular. Buna göre 1 Temmuz 2018-31 Ağustos 2018 günleri arasında kırk gün sabah namazı için camiye gelen her çocuğa belediye birer bisiklet veriyor.

Konuyu bir tanıdığımla konuşurken gülerek şunu anlattı: “Çocuklar bisiklet almak için sabah namazına doluşuyorlar ama diğer vakitlere gelmiyorlar.”

Haberin afişlerini görüp anlatılanı duyduktan sonra çocuklarımızın camide kıldıkları sabah namazlarına: Bu namaz Allah için kılınan namaz olamaz. Olsa olsa BİSİKLET NAMAZI olur. Konya’nın il-ilçe müftüleri ve belediye başkanları çocukların kişiliklerini bozuyorlar dedim.

Eleştirdiğim kişiler diyebilirler ki: “İyi ya, çocuklar camiye alışıyorlar, Allah diyorlar. Kötü mü? …” Kötü. Çünkü siz dünyalık bir çıkar karşılığında çocukları namaza, camiye alıştırıyorsunuz, Allah ile kulları arasına bisikleti koyuyorsunuz. Bu yolun devamı çocukları Allah’a değil dünyalığa tapındırır. Böylesi alışkanlıklar çocukları aldatmacı yapar. İslam ve diğer semavi dinlerde ibadetler Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır, ibadetler yapılırken çıkar sağlanmaz.

Bisiklet namazı bu nedenlerle zararlıdır. Diyanet ve belediyelerin başındakiler bunu düşünemeyecek kadar bilgisiz ve öngörüsüz iseler geleceğimiz karanlıktır. Son yıllarda insani ve kutsal değerlerimizde büyük çöküşler oldu. Bunun nedenleri arasında Türkiye’yi yönetenlerin bu türden inanış, yaşayış, uygulamaları da var. Bisiklet namazı ile bu çöküşü birlikte görürseniz, bana hak verirsiniz. Şartlı namaz karşısında sivri zekalı yöneticilerimize deriz ki: Bilim, akıl, mantık, din psikolojisi, insan psikolojisi denen gerçekler var; bunları dikkate alıp öğrenin, öğrenemiyorsanız ilgililere sorun da yaptıklarınız yıkmasın, yapsın. Hz. Ali’nin çocuk yaşta iken Müslüman oluş hikayesi var. Müftü ve belediye başkanlarımız o hikayeyi öğrenirlerse yararlı olur.

Ben size 14 yaşımda iken yaşadığım bir hatıramı anlatayım. İmam-Hatip Ortaokulu birinci sınıfta okuyorduk. Birisi ölmüş. Bizden 8-10 öğrenciyi camide topladılar. Ölenin ruhuna hatim indik. Okuduğumuz Kuran cüzlerinin karşılığı olarak her birimize 20’şer lira verdiler. Çok sevindik. Sonra, ikiye bir, arkadaşlar olarak birbirimize: “Birisi daha ölse de hatim insek” demeye başladık. Bunu hiç unutmam. Bisiklet namazının hatim parası ile benzeşen yönleri var. Çocuklarımızın uykudan zorla uyanarak sabah namazı için camiye gitmeleri, gün içindeki diğer namazlara gitmeyişleri her şeyi açık anlatıyor, bu uygulamanın yanlışlığını gösteriyor.

Bisiklet namazı gibi kulluklar, adı ve amacı ne olursa olsun insanları tutsak/köle yapar, böylesi kararlar imanları kirletir. Allah’ın yanında özgür ve minnetsiz ruhların kıymeti vardır. Çevremizde bisiklet için camiye giden çocuklar varsa uyaralım: “Namazı Allah için kıl, o bisikleti de alma” diyelim, bu da bir görevdir.

 

Not: Sözünü ettiğim projenin internet ortamında afişi var.

 

25.07.2018

Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Yastık Altına Mı Kaldık?

Erdoğan 24 Haziran 2018 seçimlerinde, “24 Haziran’da bu kardeşinize yetkiyi verin; döviz mi, faiz mi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super