Home / Yazarlar / Aydemir Sezginer / Geçmişini Bilmeyenlerin Geleceği De Olmaz

Geçmişini Bilmeyenlerin Geleceği De Olmaz

Haçlılar, haçlı hayallerine hizmet edenler, Anadolu’dan Türk kimliğini silmek isteyenler, Türklük düşmanları, dün ve bu günde yöneticilerimizin yanlışları ve basiretsizliğimden kaynaklanan yaşadığımız sıkıntıların, Cumhuriyetimizin kurucu iradesinden kaynaklandığını söylenmekte ve iddia etmektedir. Cumhuriyetin kurucu iradesinin ortadan kaldırılmasını istemektedir.

Milli, manevi ve kültürel değerlerimiz acımasızca tahrip edilmektedir,

Faizlerini dahi ödemekte sorunlar yaşadığımız yabancılardan alınan borçlar rekor seviyelere ulaşmıştır. Çalışmalarında dinimizi, yoksulluğumuzu, milli değerlerimizi insafsızca kullanmaktadırlar. Devlet hazinesinden yandaşlara ihaleler vermeler, mevki ve makam dağıtmalar, ianeler vermeler, refah, saadet vaatleri, dış dünyamızla ilişkilerin bozulması, komşularımızla sıfır sorun diyenler sorunsuz komşu bırakmamıştır. Devletimizin itibarı zedelenmekte, Devletimizin temelleri insafsızca sökülmektedir.

Milletimizin büyük bir bölümü, Ülkemiz için, milletimiz için, iyi şeyler olacağına inandırılmış, millet kendi cellâdına, teslim olmuş, cellâttan yana çalışmaktadır. TÜRKİYE Cumhuriyeti Devletinin hangi şartlarda kurulduğunu Unutmak felaketimiz olacaktır..

1875 ler de [ Mustafa Kemal Atatürk] Henüz dünyaya gelmemiştir. Osmanlı dış borç batağına saplanmış, iflasını ilan etmiştir. Haçlı için beklediği olmuştur. Acımasızca alacaklısına saldırır. Osmanlının iflasını takiben Avrupa’nın desteği ile önce Bulgarlar, ardından Sırplar ayaklandı. Avrupa ya, İngiliz’e Direnebilmek için Rusya ya yanaşan padişah Abdülaziz bir darbe ile tahtından indirildi. Darbeler iktidar değişiklileri, reformlar, [bu gün ki deyimi ile açılımlar) Tanzimat fermanı Osmanlıya çare olamadı. Bu çalkantılar 1914 de başlayan birinci Dünya savaşına kadar devam etti. Osmanlı mukadder sona doğru sürüklenmekte idi 1918 de savaştan yenilmiş olarak çıktık.

Savaş sonunda Osmanlı ordusu dağıtıldı, silahlarına el konuldu, Ülkemiz işgal edildi, İngiliz donanması Osmanlı sarayının önüne konuşlandı. Ne kara ordumuz ne hava nede deniz gücümüz kalmamıştı. Bu savaşta kayıtlı 325 bin şehit,400 bin yaralı, 250 bin esir ve kayıp verdik. Milli mücadeleye başlayanların elinde Silah yoktu. Para yoktu. Hisse senedi, tahvil yoktu. Borç alacak kimsede yoktu. 1919 da milli mücadele için Samsundan yola çıkan, apoletleri sökülmüş, maaşına el konulmuş MUSTAFA KEMAL Anadolu’nun tozlu yollarına düştüğü zaman, erzakında 20 yumurta, 1 okka peynir ve yalınızca 20 ekmeği vardı.

Karşılarında sadece yedi düvel yoktu. Saray vardı, eşkıyalar vardı, isyanlar vardı işgal kuvvetlerinin oluşturduğu Rum, Ermeni çeteler vardı, Her kesimden işbirlikçiler vardı.

Mustafa Kemali Anadolu ya Para verip gönderen sultan vahdettindir diyenlere şu gerçeği de söylememiz gerekecek. Para verdiği söylenen padişahımız. Düyun u Umumi yeden 900 bin lira ve Osmanlı bankasından 1340 bin lira borç alınarak kurulan Kuvay i İnzibatiye yi neden kurdu milli mücadelecilerin üzerine gönderdi. Bu iddianın uydurma olduğuna bir delildir. Aziz milletimi bu günlerde de akla sığmayacak yalanlarla yanıltılmaya çalışıldığı unutulmamalıdır.

Mustafa kemal ve arkadaşları, kahraman Türk milleti tarihin yönünü bu şartlarda değiştirdiler. Ancak savaştan yeni çıkmış, hiçbir alt yapısı olmayan yeni ülke nasıl inşa edilecekti.

Böyle Büyük Bir Felaketin ,Yıkımın, İmkasızlıkların İçinde Bu Ülke Ayağa Kadırılacaktı.? 

Bakınız, Falih Rıfkı Atay ne diyor.( bilmiyorduk; bir bilen öğreten de yoktu. Herkes şaşırtıcı ve umut kırıcıydı. Nasihat verenleri dinlesek, kollarımızı kavuşturup bir asır belemeliydik. Aldanmak, avlanmak, yaptığımızı bozmak veya kullanmamak hepsi hesaptaydı. He şey yapılmalı ve yapılanların sahibi bu millet olmalıydı. Sadece batı damgalı programları reddetmediler; Onlara göre denk bütçe bağımsızlık demekti.

Aydemir Sezginer

About admin

Check Also

Vatan Haini ve KDV

Bir bisiklet almak için gittim. Malum sokaktayım. Bizim gibi meslek sahibi olmayan sermayesi sokak satıcısının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super