Home / Teknoloji / Çin’de Metro Havasını Temizleme Yöntemi

Çin’de Metro Havasını Temizleme Yöntemi

29 Haziran tarihli Beijing Youth Daily gazetesine göre, Pekin’de metro trenlerinin havasını arıtmak; kalabalık vagonlardaki bakterileri ve kokuyu elimine etmek için bir nano fotokatalist püskürtme uygulamasına başlandı.

Güvenlik ve kaliteden sorumlu Pekin Metrosu Müdür Yardımcısı Liu Chang, personelin 6 numaralı metro hattında tavanları, koltukları, pencereleri ve tutulacak/kol dayanacak yerleri, Haziran başından bu yana fotokatalist  püskürterek temizlediklerini açıkladı. Gelecek hafta içinde bu hattaki 64 trenin hepsinin arıtılacağı  belirtildi.

Fotokatalist, ışıkla tepki oluşmasını sağlayarak örneğin klorofili güneş ışığında suya ve karbon dioksidi oksijene dönüştüren bir madde.

Renksiz ve kokusuz olan nano fotokatalist, nanoteknolojiyi kullanarak, formaldehid ve toluen gibi kansere yol açtığı bilinen ev atıklarını yok ediyor. Esasen fotokatalistin, olası müşterilere kapalı mekânları tanıtırken ve yeni araba gösterirken kullanılageldiği de biliniyor.

Pekin metro şebekesinin ana hatlarından biri olan 6 numaralı hat her gün aşağı yukarı bir milyon yolcu taşıyor. Bu hat, kentin merkezini doğu-batı istikametinde kat ediyor. Hat üzerinde 26 istasyon var ve bunlardan 6 tanesinde başka hatlara aktarma yapılabiliyor.

Havalar  ısındıkça yolcular, kalabalık vagonlarda hava soğutma sistemlerinin de gideremediği kötü ter kokularından sıklıkla yakınıyorlar. İşte burada devreye giren fotokatalist, uzmanların görüşüne göre içerideki havanın kalitesini iyileştiriyor ve bakterileri %80 oranında azaltıyor.

Liu, bir metro trenindeki fotokatalist uygulamasının üç ay boyu etkili olduğunu söyledi ve bu yöntemin, ileride diğer metro hatlarında da uygulanacağını ekledi.

 

Türkiye’de Haber

About admin

Check Also

Çin Uzay İstasyonu Çağı İçin Hazırlanıyor

Çin İnsanlı Uzay Mühendislik Ofisi Direktörü Yang Liwei, Çin’in uzay istasyonu kurma yolundaki hazırlıklarını hızlandırdığını, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super