Home / Kültür-Sanat / Mehmet Niyazi Özdemir Aydınlar Ocağı’nda Anıldı
????????????????????????????????????

Mehmet Niyazi Özdemir Aydınlar Ocağı’nda Anıldı

Yazar Mehmet Niyazi Özdemir, vefatının 40. gününde Konya Aydınlar Ocağı’nda eğitimci Hakan Bahçeci ve sevenleri tarafından yâd edildi.  Bahçeci, “O, aramızdan hüzünle ayrıldı. Dertli bir insandı. Yalnızdı ama asla tek başına değildi.” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Yazar Mehmet Niyazi Özdemir,vefatının 40. gününde yâd edildi.

Eğitimci Hakan Bahçeci, yazdığı roman ve makaleleri ile Türkiye’nin sosyal yapısı ve tarih felsefesi üzerine kaleme aldığı eserlerinden tanıdığımız Yazar Mehmet Niyazi Özdemir’inhayatını, eserlerini, fikir ve düşüncelerinianlattı.Eğitimci Hakan Bahçeci, yazar Mehmet Niyazi’yi şu sözlerle tarif etti: “Aramızdan hüzünle ayrıldı. Dertli bir insandı. Yalnızdı ama asla tek başına değildi. Sessizdi ama asla kısık bir sesi yoktu. Kendisiyle 2010 yıllarında bir vesileyle tanıştım. Bazı insanların yeri gittikleri zaman daha iyi anlaşılıyor. Mehmet Niyazi Hocam da herhalde onlardan biri olacak. Bıraktığı eserler ve düşüncelerinin tazeliğini koruyacağı kanaatindeyim. Onun için bir tanım yapacak olursam; şiddetli bir fırtına sonrasında sakin bir limanda, neden ve niye soruları ve kavramlarında bulurum bu aydın kişiyi. Erol Güngör hocamızın ifadesiyle “aydın insan tahkik ve ispat mesabesindedir” diyor. Mehmet Niyazi Hocamızın da her söylediği, her anlattığı ya da her araştırdığı ve yazdığı konuyu muhakkak tahkik ve ispat konusunda çok titiz davranmıştır. Tarihimizde ender diyebileceğimiz savaş romanları yazmıştır. Bu bakımdan kendisinin aydın olarak vasıflandırılmasını ben ısrarla tavsiye ediyorum.”

Konya Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette, daha çok Mehmet Niyazi’nin romancılığı, yazarlığı, felsefeye olan tutkusu ile Türk milletine olan sevgisinidile getiren Bahçeci, Mehmet Niyazi’nin ailesinin Horasan’dan Anadolu’ya gelmiş Orta Asya kökenli bir Türk boyu olan Çepni Türklerinden olduğunu söyledi. Bahçeci, 1942’de Sakarya’nın Akyazı İlçesi Boztepe Köyü’nde doğan Mehmet Niyazi’nin, adalet duygusunu, âdeta mahkeme salonu gibi işleyen ve 1893-1967 yılları arasında yaşayan ve kendisine son derece hürmet duyulan babasının esnaf dükkânında aldığını ifade etti. Türk milleti hakkında “Savaş alanlarında ne kadar cesaretli ve cevval iseler barış zamanlarında da bir o kadar iyi kalpli ve güzel ahlâk sahibidirler” diyen Mehmet Niyazi’nin, tarih romanı yazmanın çok zor olduğunu ve yazarken de o tarihi ve geçen olaylar ile anı yaşıyormuşçasına hissederek yazılması gerektiğini kendisine ifade ettiğini belirterek “Bizim büyük zaferimiz Çanakkale değil,  Kutü’lAmare zaferidir. Çanakkale şanlı bir müdafaadır. Türk savunmasının ne olduğunu dünyaya gösterdik amenna ama aslı zafer Kutü’lAmare’dir” diye konuştu. Mehmet Niyazi’nin kendisine “Bana sorarsan Avrupalılar çok zeki insanlar. Bizim medeniyetimizi ve bizim insanımızı frenlemek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Bunu Türk milletini tarihinden soğutmakla yapıyorlar” dediğini aktaran Bahçeci, Niyazi Hocayı derinden etkileyen ve hayatı boyunca unutamayacağı olayın ise, Adnan Menderes’in idam edilmiş olması olduğunu ifade etti. Mehmet Niyazi’nin fikir dünyasını liseli yıllarda Mahir İz, Nihal Atsız, Peyami Safa, Necip Fazıl ve Ziya Nur Aksun gibi fikir adamları ile şahsiyetler olduğunu belirten Bahçeci, Almanya’da 22 yıl kalan Niyazi Özdemir’in 1990’ların başında Türkiye’ye döndüğünü ve tarih felsefesi üzerinde çok durduğunu ve tarih hakkında “insanlığın hafızasıdır” dediğini söyledi. İlk kitabının Var Olmak Kavgası olduğunu ve Plevne, Yemen, Çanakkale Mahşeri’nden ayrı son olarak Kanije” adlı romanını yazdığını kaydeden Bahçeci, “Türk Tarih Felsefesi adlı eserinin ders kitabı olarak okutulmasını isterim” dedi. Bahçeci sözlerini, “Mehmet Niyazi hocamızın ruhu şad olsun. Ruhuna bir Fatiha okuyalım” şeklinde tamamladı.

Eğitimci Nihat Kahraman da, Mehmet Niyazi’nin 11 Mayıs 2018 tarihinde Hakk’a yürüdüğünü ve Karacaahmet Mezarlığına defnedilirken cenazesinde bulunduğunu, kendisini tanımaktan son derece bahtiyar olduğunu belirterek geç yaşta, yeni doğan hekimi bir hanımın kendisine evlenme teklif etmesiyle bu evliliğe nasıl iknâ olduğunu ve bu evlilikten “Mehmet Niyazi” adlı bir erkek çocuklarının olduğunu anlattı.

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Güçlü de, eğitimci Hakan Bahçeci’ye “Büyük Selçuklu Mirası-Mimari” adlı kitabı hediye etti. Sohbet çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

Türkiye’de Haber

About admin

Check Also

5. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), tasarruf ve yatırım bilincini aşılamak amacıyla düzenlediği “5. Kamera Elinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super