Home / Politika / İYİ Parti’den, İyileştirilmiş Parlâmenter Sistem Vurgusu

İYİ Parti’den, İyileştirilmiş Parlâmenter Sistem Vurgusu

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Dr. Aytun Çıray “Millet İttifakı Tutum Belgesi” hakkında bir açıklama yaptı.

“Seçim Sonrası Yapılacak Yeni Anayasanın Zaman Takvimini Yapmak Üzere Toplanan Komisyonca Açıklanan “Millet İttifakı Tutum Belgesi”nde “İyileştirilmiş Parlâmenter Sistem” Vurgusu Yer Alamamıştır.

Bu Konuda Bize Gelen Sorular Üzerine Aşağıdaki Zorunlu Açıklamayı Yapmak Millete Verdiğimiz Sözümüzün Gereğidir. Saygılarımızla.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Meral Akşener’in “İyileştirilmiş Parlamenter Sistem”in gerçekleştirilmesi ve bir takvime bağlanması için “Millet İttifakı”nı oluşturan partilerin Genel Başkanlarıyla görüşerek 24 Haziran öncesi, seçmene bir taahhütte bulunması sürecini başlattı.

Ancak bu konuda çalışmak üzere kurulan komisyonca açıklanan metinde “parlamenter sistem” vurgusunun bulunmamasının, kamuoyunda ve seçmenlerimiz nezdinde kafa karışıklığına sebep olmaması için bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Biz, İYİ Parti olarak ve Cumhurbaşkanı Adayımız ve Sayın Genel Başkanımız tarafından seçmenlerimize verdiğimiz sözün arkasında durmaktayız. “İyileştirilmiş Parlamenter Sistem”e dönüş için kararlılığımız, bu süreçteki tüm kurumsal belgelerimizde Partimizi bağlayıcı olarak bulunmaktadır. Komisyon görüşmelerinde de tavrımızı bu yönde koyduk.

Kamuoyuyla paylaşılan “Millet İttifakı Tutum Belgesi”nde “parlamenter sistem” vurgusunun bulunmaması konusu ile ilgili, süreci kararlılıkla başlatan Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Meral Akşener’in değil, konunun diğer muhataplarının bilgisine başvurulmasının daha doğru olacağını düşünmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Tren Kazasının Acıları Yaşanırken Cumhurbaşkanlığı Törenlerinde Israr Edilmesi Doğru Değil!

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanının davetine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super