Home / Ekonomi / Ensia – İzka İşbirliği Artan Bir İvme İle Sürecek

Ensia – İzka İşbirliği Artan Bir İvme İle Sürecek

Ensia Yönetim Kurulu, İzka Genel Sekreterliği’ne Atanan Dr. Mehmet Yavuz’a Tebrik Ziyaretinde Bulundu.  Ensia Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever:  “İzka Ortaklığında Ab Hibe Desteği Kazanan ‘Best For Energy’ Projemizi Yenilerinin Takip Etmesi İçin Çalışacağız”

Enerji Sanayici ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu,  Mayıs ayında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreterliği’ne atanan Dr. Mehmet Yavuz’u makamında ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Yönetim Kurulu Üyeleri Erdem Özsoy ve Ender Demirbaş’tan oluşan heyetin ziyaretinde, çok yakın işbirliğinde olan iki kurumun ilişkilerinin artan bir ivme ile devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Pek çok ortak proje ve etkinlikte birlikte çalışan İZKA ve ENSİA’nın, yenilenebilir enerji yatırımlarını Türkiye’ye çekmekte çok önemli işlev yüklendiğini belirten Hüseyin Vatansever, kısa adı “BEST For Energy” olan ve İzmir’de sürdürülebilir enerji sektörü firmalarının desteklenerek küresel rekabet seviyelerinin artırılmasını amaçlayan projeye yenilerini eklemek istediklerini vurguladı.

“Hepsi Memleket Sevdalısı”

36 ay sürmesi planlanan projenin “Sürdürülebilir Enerji Kümesi için Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı Hazırlanması”, “Enerji Kümesi Tanıtım ve Uluslararasılaştırma Çalışmaları” eksenlerinde yürütüldüğünü kaydeden Vatansever, “İZKA bünyesinde her biri alanlarında çok yetkin ve ülkelerine yatırım çekmek için en az bizler kadar çırpınan memleket sevdalısı arkadaşlarımız var. Bergama’ya kazandırdığımız dünya devi LM Wind Power yatırımında İZKA’nın katkısı çok büyük. Hepimizin ortak emeği ile BEST For Energy projemiz ise; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından yürütülen, ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ kapsamında geçen yıl 3,1 Milyon Euro destek almaya hak kazandı. Sayın Genel Sekreterimize yeni görevinde başarılar dilerken, projelerimiz hakkında kendisini bilgilendirme imkânı bulduk. Yeni projelerde birlikte olma arzumuzu kendisine ilettik.” dedi.

İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz da, İzmir’in yenilenebilir enerjinin her türünde çok önemli potansiyel barındırdığını belirterek, İZKA’nın bu konuda uzun yıllara dayanan birikimi olduğunu söyledi. ENSİA heyetine teşekkür eden Yavuz, kentteki sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler geliştirmek istediklerini ifade etti.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Türkiye’nin Yaş Üzüm İhracatı 2017 Yılında Yüzde 88 Arttı

Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz Superior seedless üzümünün ihracat yolculuğu başlıyor! Sultani yaş üzüme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super