Home / Yazarlar / Meral Öğretmen

Meral Öğretmen

Meral Akşener’den söz ediyorum. Kendisine: “Eski Milletvekili. Eski Bakan. İYİ PARTİ Genel Başkanı” deme yerine, Meral Öğretmen demeyi daha uygun buldum. Çünkü kendisi giyinişleriyle, konuşmalarıyla, davranışlarıyla tam bir öğretmen, iyi bir eğitimcidir.

Meral hanımın anlatımları mükemmeldir. Zihninin arkasında, dilinin altında başka şeylerin olmadığı izlenimini veriyor. Konuştuğunu yapıyor. Doğal davranıyor. Yobaz veya hafifmeşrep bir portre çizmiyor. Bana göre ideal insan böyle olmalıdır. İdeal politikacı da böyle olmalıdır.

Düşüncem o ki, Meral Akşener’in kişiliğinde aile terbiyesinin, yaptığı öğretmenlik ve üniversite hocalığının derin izleri vardır. Tipik bir Cumhuriyet kuşağı.

İkiye bir Türkiye Cumhuriyeti’nin okullarında yatılı okuduğunu, öğrencilik yıllarındaki tüm giderlerinin devlet tarafından karşılandığını, öğretmen ve üniversite hocası iken devletimizin bütçesinden geçindiğini, “bunu hiç unutmayacağını” söylüyor. Biz buna “kadirşinaslık” deriz. Bunun tersi nankörlüktür. Meral öğretmenin T.C. kimliğini taşıyan birisi olarak  Türk devleti ve milletine karşı olan minnet ve şükran borcunu ikrar etmesi benim için fevkalâde bir güzelliktir.

Ne var bunda demeyin. Çünkü:

Türkiye’de nice öğretmen, memur, bürokrat, siyâsetçi, Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı var ki, bunlar, aynen Meral hanım gibi, devletimizin imkânlarından yararlanarak okudukları, bu imkanlarla üst makamlara geldikleri, Türkiye Cumhuriyeti’ni yönettikleri halde; bir kez olsun, devlet ve milletimize karşı olan borçlarını dile getirmiyorlar, ikiye bir Türk milletini küçümsüyorlar, “milletim” diyorlar ama “Türk milleti” diyemiyorlar. Daha ileri gidiyorlar; T.C.’nin temel taşlarına söküyorlar, T.C.’nin kurucularına düşmanlık ediyorlar. Hızlarını alamıyorlar; millî kültürümüzü kirletiyorlar, Türkçemizi öteliyorlar, kabile-çöl-çadır insanlarını bize tercih ediyorlar.

Bugün, yediği ekmeğe nankörlük etmeyen, devlet ve milletimizin yanında yer alan, türban- çarşaf sömürüsü yapmayan, çağdaş görünümlü bir öğretmenimiz var karşımızda. Siyâsete soyundu. Birilerinin kaprisi, hesap ve tembelliği O’nu yeni bir parti kurmaya, parti başkanı olmaya zorladı.

Çıktığı bu yeni yolculukta Meral Akşener için basit ve düzeysiz sözler ediliyor. “FETÖ yanlısı. ABD destekli. Kadın devlet mi yönetirmiş? Dinde kadının yeri…” Diyorlar.

Bu tür iddia ve sözler şimdilik bir önyargıdan, bir cehâletten, bir ön alma ve hasetlikten ileri gitmiyor. Bir iddiada bulunurken, belge ve tanıklarınız olacak. “Kadın devlet yönetemez” diyenler câhildir. “Dinde kadının yeri” diyerek geveleme yapanlar yobazdırlar. Kadınlarımızın hala aşağılanması câhiliye kafasıdır. Türk hakanları devleti yönetirlerken yanlarında hatunları da vardı. İslâm târihinde kadınlar erkeklerin üstlendiği tüm görevleri üstlenmişlerdi.

Meral Akşener’e çıktığı siyâset yolunda başarılar dilerim.

 

 Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Cemaatler Ve Siyaset

“Cemaatler, tarikatlar” denince aklımıza İslam dini adına oluşan gruplar gelir. Cemaat ile tarikat arasında bazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super