Home / Yazarlar / Kendimize Saygı

Kendimize Saygı

Cumhuriyet Bayramı’na bir daha erişiyoruz.

Cumhuriyet’imizi ilân edişimizin 94. yıldönümünü kutluyoruz.

Çeşitli sıkıntıları da olsa bu büyük bayrama kavuşmanın tadı başka.

Geriye dönüp şöyle bir düşünelim:

Cumhuriyet’ten önce yönetim hakkı hep Osmanoğullarının idi. Hiç söz hakkımız yoktu. Öşür vergisi verirdik, askerlik yapardık o kadar. Erkeklerimiz ikinci, kadın ve kızlarımız üçüncü sınıf insandı. Okulumuz, yolumuz, suyumuz, fabrikamız yoktu. Matbaa gavur icadı, bisiklet şeytan arabası idi. Çağdaşlık ve evrensel hukuk bilinmezdi. Sefillik, gerilik içinde ölür giderdik vs.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda birçok topraklarımızı kaybettik, bugünkü yurdumuz işgal edildi. Mustafa Kemal’in liderliğiyle işgalcileri kovduk. Atatürk’ün öncülüğünde saltanatı kaldırdık, Cumhuriyet’e geçtik. Hemen ardından görev, sorumluluk ve yetkilerimiz oldu; insan yerine konduk. Bilim ve uygarlığın kapılarına bağlanan zincirleri kırdık, çağdaş dünyayla birleştik. Ayrıca; dilimizle, tarihimizle, kültürümüzle yüz yüze geldik, kendimize döndük.

İnsanlığın ortak değerlerini benimsemek, yaşadığımız çağın içinde olmak büyük olaydır. Kendimize dönmek büyük bir iştir. Büyük olaylar ve işler büyük devrimcilerin öncülüğünde yapılır.

Tembellik, ilkellik, nesepsizlik, dincilik ağır hastalıklardır. Bu tür hastalıklar kan kanserine benzerler, tüm vücudu sararlar ve o vücudu toprağa gömene kadar yaşarlar. Bugün bizde nüksetmeye başlayan bu hastalıklar Atatürk’ün müthiş zekasıyla çöplüklere atılmışlardı ama yeşermeye başladılar.

Buna fırsat vermeyeceğiz. Bu hastalıkların hepsiyle amansız bir biçimde mücadele edeceğiz. Geleceğimiz bu mücadeleye bağlı. Bugün elde ettiğimiz hak ve mutlulukların devamı ve gelişmesi için, her birimiz kendisini sorumlu sayacak. Korkmayacağız, dik duracağız. Yüreğimizde sönmeyen, her geçen gün alevlenen bir ateş ve aydınlık olacak. O ateş ve aydınlığı bayram günü evimizi ziyarete gelen çocuklarımızla, torunlarımızla bölüşeceğiz. Her fırsatta herkese Cumhuriyet, hürriyet ve insanlık ideallerimizi aşılayacağız. Bunu yapmak aynı zamanda kendimize saygıdır.

Önümüzde 23 Nisan, 29 Ekim örnekleri var. Bu örnekler bizim dik durmamıza, mutlu olmamıza yeter. Yaşadığımız sıkıntılara bakıp da karamsar olmayalım. Göreceğiz, içimizden bir Mustafa Kemal daha çıkacak.

Cumhuriyet bayramımız daha şimdiden kutlu olsun.

 

26 Ekim 2017

Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Dikkat!

AKP’li savaştan yana olanlar seçimi kaybedince savaşmak için ERDOĞAN’IN emrini bekliyor. Fakat ERDOĞAN kaybedersek millet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super