Home / Yazarlar / Türkiye Emirliği

Türkiye Emirliği

Emir: Bir şeyin yapılıp veya yapılmaması husûsunda bildirilen kesin hüküm, buyruk.
Emir almak: Bir kimsenin veya kuruluşun hükmü altına girmek, ondan talimat almak.
Emirlik: Bir emir tarafından yönetilen ülke.
Cumhuriyet: Millet egemenliğine dayanan devlet yönetimi.
Demokrasi: Millî irâdeye, hür seçime dayalı yönetim biçimi.
***
Okuyucularımın tümü bu kelimelerin anlamlarını bilirler. Buna rağmen bu kelimelerin anlamlarını yazışım, konuyu iyi anlatabilmek, yazımın sonunda varacağım hükme yapılabilecek şiddetli itirazları düzeyli tutmak içindir.
Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yazışma ve konuşmalarımızda “Cumhuriyet yönetimi” deriz. Türkiye’nin teneffüs ettiği siyasî havaya, izlediğimiz gelişmelere bakınca, cumhuriyetten çıkıp emirliğe geçtiğimizi (gerilediğimizi) rahatlıkla söyleyebiliriz.
Örnek mi istersiniz: Alın size İstanbul, Ankara, Niğde, Bursa belediye başkanlarının, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın (RTE) tehdit dolu açıklamalarıyla görevlerinden ayrılmak zorunda kalmaları.
RTE dedi ki: “Artık ben sizin oralarda oturmanızı istemiyorum. İstifa edip gidin. Gitmezseniz sonucuna katlanırsınız.” Bu zavallı adamcıklar baktılar başları derde girecek, verdiler istifayı gittiler. Yazıklar olsun. Hiç birisi onurlu bir duruş, çocuk ve torunlarına bırakacağı alnı açık, başı dik bir poz veremedi. Cumhuriyetimize ve dünyaya karşı erdemli bir duruş gösteremedi. Demek siz bu yaşa kadar demokrasinin ruhunu teneffüs edememiş, özgürleşememişsiniz.
Bir de çıkıp reisinizle birlikte: “Davamız için böyle yaptık. Davamıza zarar vermeyeceğiz” gibi afakî ve riya dolu sözlerle milleti kandırmaya çalışıyorsunuz. Ne davası, hangi dava?! Sözünü ettiğiniz dava Türk milletinin manevî varlığı ise, İslam’da böyle bir yılışıklık, kişilere kul köle olmak, Müslüman’ın imajını kirletmek yok. Dava dediğiniz “millî irade, gerçek demokrasi” ise, siz de o da yok. O koltuklara siz milletin oylarıyla oturmuştunuz. Yarın birisi sizden “başka şeyler” isterse, onu da mı vereceksiniz, o zaman da mı “dava”ya sığınacaksınız?
Son gelişmelerin özeti şu: Türkiye’de cumhuriyet ve demokrasi yok; emirlik var. O emir: “Tek kişi anayasası” diyor, âmirin memurları öyle oy kullanıyor. O âmir/Emir “biat” diyor biat ediliyor. O â/Emir: “Yıkılsın cumhuriyet” diyor, memurlar koro halinde: “Yıkılsın!…” diye bağırıyorlar. O âmir/Emir: “Debdebe, lüks” diyor, memurlar: “Helâl olsun” diye çığlık atıyorlar…
İslâm’ın bir vakarı vardı o vakarı yok ettiniz. Uygarlığın ve modern Türkiye’nin bir birikimi vardı o birikimi sıfırlıyorsunuz. Türk milletine, Batı alemine, İslam dünyasına kötü örneksiniz.
Bugün Türkiye’de: “Hak yolda, Âsım’ın nesli” sanılan cambaz insanlar var ya, bunlar; Milyonlarca insanımızın bir yarısını kalıpsız ve münafık” yaptılar. Bunlar, gazeteci, bilim adamı, seçmen, gençlik denen insanları insanlıktan çıkardılar, zehirlediniz, onlarda azıcık bir şeref-izzet bırakmadılar. Yani Türkiye’nin şu abdestli ümerası, Türk milletinin bir kısmını abdestsiz yaptı.
Artık Türkiye’nin Birleşik Arap Emirliklerinden, Suûdi Arabistan Krallığı’ndan farkı yok. Hiç esir yaşamamış, birçok bağımsız devlet ve imparatorluklar kurmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80-90 yıllık bağımsızlığını fiilen yaşamış bir milletin bugünkü nesli nasıl olur da boynuna bu kadar tasma taktırır, anlamak zor. Türk milletinin iyi bir teşhisi, dikkatli bir tedavisi gerekiyor. Bugün Türkiye halkının dengeli bir fikrî beslenmeye ihtiyacı var.
Bunları millete hakaret etmek için söylemiyorum, bir olgudan söz ediyorum. Hür irademizle siyasi tercihte bulunmuyoruz. Emir’in sözü, Arap’ın görünüşü, bizi acayip bir insana dönüştürdü. Sözde milliyetçi yahut Cumhuriyetçi, yahut devrimci kesimler şimdilik umut değil. Bugün bizim bu duruma düşmemizin bir başka nedeni, tüm muhalefetin tembel, ilkesiz ve beceriksiz halidir.
Ortaçağ’da derebeylikler vardı yıkıldı. Esir milletlerin çoğu 50-100 yıldır özgürlüklerine kavuştular. Asya-Afrika halklarına örnek olan Türk halkı bugün bir geriye dönüş yahut bocalama içinde. Buna rağmen Umutsuz olmayacağız. Eninde sonunda emirlik ve sultanlık denemeleri başarısız kalacak. Yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ben de bir insanım diyerek bunu yapacağız. Bedeller ödeyerek başarılı olacağız.

24.10.2017
Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Dikkat!

AKP’li savaştan yana olanlar seçimi kaybedince savaşmak için ERDOĞAN’IN emrini bekliyor. Fakat ERDOĞAN kaybedersek millet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super