Home / Yazarlar / Edebiyat

Edebiyat

Bu yaz öğrencilik yıllarımı özledim Edebiyatımız ile ilgili bir iki kitap okudum. Türkiye’nin içinde yaşadığı kültürel, sosyal ve siyasal sıkıntılar bu kitapları okumamda etkili de oldu.

O kitaplardan bir ikisi şunlar: Orhan Şaik Gökyay’ın DEDE KORKUT HİKÂYELERİ, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun YABAN, SODOM ve GOMORE romanları.

Gökyay’ın Dede Korkut Hikâyelerinde ne ararsanız var. Kahramanlık, yiğitlik, cesaret, sadakat, töreye bağlılık, edebî sanatların tümü, devlet olmanın, hayatta kalmanın formülleri vs.

Dede Korkut hikâyelerini yeniden yahut ilk kez baştan sona okuyabilirsek heyecanlanacağız, ayakta kalmanın formüllerini öğreneceğiz.

Yakup Kadri’nin Yaban ve Sodom ve Gomoresi bir başka dünya. Her iki eser de işgal yıllarını, Cumhuriyet’e geçişteki yapımızı; bugünkü ihânet odakları ile dünkü ihânet odaklarının aşağı yukarı aynı olduğunu, vicdansız ve işbirlikçi takımın din ve maneviyat adına millî irâdeye nasıl darbe vurduğunu, o yıllardaki cehâlet ve geriliğin nasıl dibe vurduğunu örnekleriyle açıklıyor.

Bu kez okumadım ama geçmiş yıllardan hatırlıyorum; Ömer Seyfeddin’in hikâyeleri de nefis. Tekrar, tekrar okumakta yarar var.

Edebiyat bir milletin millet ve devlet oluşunda başlı başına bir temel taşıdır.

Bu edebiyat bir de “millî” içerikli olursa, önemi daha da çok artar.

Fırsatını buldukça edebiyat ile ilgilenmek güzel bir uğraşıdır diye düşünüyorum.

Hoşça kalınız.

 

 Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Acı Reçeteyi Kim İçecek?

Soru, “Türkiye neden ekonomik olarak dar boğaza girdi?” Cevap: Sn. Erdoğan üretime yönelik yatırımlar yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super