Home / Kültür-Sanat / Dünyanın Ortasına Yolculuk Yaptılar
????????????????????????????????????

Dünyanın Ortasına Yolculuk Yaptılar

Elli kişiden oluşan HİSDER ve Konya Aydınlar Ocağı kafilesi, dünyanın ortasına yolculuk yaptı. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “M.Ö. 4000’li yıllara dayanan tarihi geçmişiyle Akşehir’de, 154 tane tescilli Selçuklu eseri var” dedi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Konya Aydınlar Ocağı ve kısa adı HİSDER olan Hikmet İlim Sanat Derneği üyeleri, dünyanın ortasına yolculuk yaptı.

Akşehir Belediyesi tarafından her sene 5-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve bu yıl 58.’si gerçekleştirilen Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla Akşehir’in tarihi ve turistik yerlerini gezen Konyalı aydınlar, Akşehir’e hayran kaldılar. Batı Cephesi Karargâhı Müzesi ve Etnoğrafya Müzesi’nden sonraNasreddin Hoca şehri Akşehir’de Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir Uleması Hoca Mustafa Efendi’nin kabrini, İplikçi ve Ulu Camileriyle birlikte Hıdırlık’ı gezerek Akşehir Evi’nde dinlenen HİSDER ve Aydınlar Ocağı kafilesi, Takkasızlar Konağı’nda Akşehir’in meşhur Tandır Baklavasının tadına baktılar.

Akşehir’de 154 adet tescilli Selçuklu eseri var

Burada düzenlenen şilt töreninde konuşan HİSDER Sekreteri Muzaffer Tulukçu, Akşehir’i son derece güzel bulduklarını ve tarihi eserler ile Arasta ve Akşehir evlerine hayran kaldıklarını belirterek Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya, yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Takkasızlar Konağı’nı Akşehir kültürünü tanıtmak için Konukevi olarak kullandıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “Akşehirimiz; Şehr-i Beyza’mız Nasreddin Hoca’nın memleketi. M.Ö. 4000’li yıllara dayanan tarihi bir geçmişi var. Selçuklular döneminde Akşehir çok büyük bir gelişme göstermiş. Akşehir’de 154 adet tescilli Selçuklu eseri var. Osmanlı mimarisi olan Hasan Paşa İmaret Camii’nin haricinde Akşehir’de gördüğünüz bütün eserler Selçuklu yapısı eserlerdir” dedi.

Kurtuluş Savaşı döneminde Büyük Taarruzun Akşehir’den yapıldığını hatırlatan Başkan Akkaya, 24 Ağustos günü sabah namazına müteakip Nasreddin Hoca türbesini ziyaretten sonra buradan Afyon’a doğru hareket edildiğini söyledi. Akşehir’de 2 bin civarında tarihi ev ve konak bulunduğunu da ifade eden Akkaya, “Bu özgün mimariyi kent kültürüyle önemli bir kriter diye düşünüyoruz. Sekiz folklor ekibimiz var. Folklor Şampiyonasında Türkiye 2.’siyiz. Akşehir’e özgü 16 tane türküsü var. Şehrimizin meşhur Peynir Baklavasının patentini almak büyük çaba sarfediyoruz. Konya Fırın Kebabından daha farklı Tandır Kebabımız var. Akşehir folkloruyla, yemek kültürü, tarihi ve turistik yapılarıyla, kirazıyla, tabiat güzellikleriyle hakikaten kent kültürü kazanmış bir yer. Nasreddin Hocamız manevi mimarımız. Onunla birlikte şehrimizde 24 tane evliyaullahtan zat var. Akşehir’e böylesine güzel bir seyahat düzenlemeniz bize onur verdi” diye konuştu.

Konuşmadan sonra HİSDER adına üzerinde “Nasreddin Hoca Şenliklerini manasına uygun yapmanız anısına” yazılı teşekkür plaketini Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar, Akşehir Belediye Başkanı’na takdim etti. Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü de, başkan Salih Akkaya’ya “Büyük Selçuklu Mirası” adlı 4 ciltlik kitabı hediye etti. Dündar ve Güçlü, Akşehir’de dünyanın ortasına yolculuk yapmaktan ve burada ağırlanmaktan dolayı son derece memnun kaldıklarını belirterek başkan Salih Akkaya’ya, Akşehir’e yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Yaşar Gökçek Hoca, Konya Aydınlar Ocağı’nda anıldı

Hacıveyiszâde Mustafa Kurucu Hocaefendi’nin talebesi Yaşar Gökçek Hoca, vefatının 10. Yılında Konya Aydınlar Ocağı’nda aile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super