Home / Yazarlar / Vatanın Bütünlüğü Tehlikededir

Vatanın Bütünlüğü Tehlikededir

Mustafa Kemal Paşa Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere İstanbul’dan Anadolu’ya geçtikten sonra bütün millete bir genelge yayınladı.

21-22 Haziran 1919 gecesi yaveri Cevat Abbas Bey’e Amasya’da yazdırıp telgrafla dağıttırdığı genelgenin ilk dört maddesi şunlardır:

1-Vatanın bütünlüğü, milletin istiklâli tehlikededir.

2-İstanbul hükümeti üzerine aldığı sorumluluğun icaplarını yerine getirememektedir. Bu hal, milletimizi adeta yok olmuş gösteriyor.

3-Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

4-Milletin içinde bulunduğu durum ve şartlara göre harekete geçek ve haklarını yüksek sesle cihana işittirmek için her türlü tesir ve kontrolden uzak millî bir heyetin varlığı zaruridir.

***

Tamamı sekiz madde olan genelgenin bu dört maddesi üzerinde duralım.

Bir: Atatürk bu genelgeyi yazdırdığı vakit İzmir, İstanbul gibi illerimiz düşman askerleri tarafından işgal edilmişti, Türk milletinin istiklâli tehlikeye girmişti.

Bugün Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki adalarından 16’sı Yunanlıların işgali altındadır. Hükümet buna ses çıkaramıyor. AKP hükümetlerinin “açılım” vb gerekçelerle güçlendirdiği PKK Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde ayrı bir devlet kurmak için kan döküyor. AKP’li devlet ve hükümet yöneticilerinin komşularımızla izlediği yanlış dış politika yüzünden komşu ülkelerin vatan bütünlükleri tehlikeye girdi; oralarda bölücü devletçikler oluştu. O oluşumlar Türki’ye ile çatışma halinde. AKP hükümetleri bu tehlikeleri önleyemiyor. AKP yöneticileri geçmişte Türkiye’nin gündemine, “Kürt sorunu” diye bir garip proje getirdiler. O proje bugün bölücü bir nitelik kazandı.

İki: Gelinen noktada bugün AKP hükümetleri üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getiremiyor. Bu durum Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini yokmuş gibi gösteriyor. Oluşan zaaf, gaflet ve boşluğun sonucu olarak her gün şehitler vermekteyiz. Görüldüğü kadarıyla AKP hükümetleri sıkıntıların altından kalkamıyor, kalkamayacak da. AKP’li yöneticiler Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak için uğraşacakları yerde; bir parti devleti kurmaya, Osmanlı’yı diriltmeye, kul hakkı yemeye çalışıyor, bize yeni bir “Lâle devri” yaşatmaya çalışıyorlar.

Üç: Türk milleti artık kesinlikle görmeli, anlamalı ve kabul etmeli ki: AKP Türkiye’yi yönetemiyor. AKP iktidarda kaldığı sürece daha tehlikeli, daha acılı günler yaşayacağız.

Dört: Öyleyse Türk milletinin yapacağı şey millî, güçlü, lekesiz, minnetsiz, el ve ayaklarına kelepçe vurdurmamış bir hükümetin kurulması için atağa geçmektir. Minnetlilerle, despotlarla, ruhlarının derinliklerinde Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı bulunanlarla sorunlar çözülmez, artar.

 

20 Temmuz 2017

Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Cemaatler Ve Siyaset

“Cemaatler, tarikatlar” denince aklımıza İslam dini adına oluşan gruplar gelir. Cemaat ile tarikat arasında bazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super