Home / Yazarlar / Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli… 1999’dan beri gündemde olan politikacı.

1-Devlet Bahçeli, Türkiye’nin AB’ye Aday ülke olması için 10 Aralık 1999’da Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz ile birlikte “Helsinki Sözleşmesi”ni imzalar. Sözleşmeye göre Türkiye’de yaşayan herkes kendi Anadilinde eğitim-öğretim görme, TV yayını yapma hakkını kazanır.

2-Koalisyon ortağı olduğunda Çekiç Gücü kucağında bulan Bahçeli, Irak’ın bölünmesi demek olan Çekiç Güç’ün Türkiye ve Irak’ta kalması için yedi (7) kez uzatılmasına imza atar.

3-MHP Koalisyon ortağı iken, “İkiz Yasalar” olarak bildiğimiz Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme (Volkan Vural’ın aracılığıyla 15 Ağustos 2000) imzalanır. Anlaşma ile yabancılara toprak satışının önü açılır, Türkiye’de yaşayan azınlıklara: “Kendi kaderlerini tayin” hakkı verilir, idam cezası kaldırılır.  Bu anlaşma üç yıl gizli tutulur.

4-Abdullah Öcalan idam cezasına mahkûm edilir. Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz, 12 Ocak 0002 günü, imzaladıkları bir karar ile, Öcalan’ın idamını beklemeye alırlar. Öcalan kurtulur. Bahçeli’ye: “Gelecek tepki  ne olur” diye sorulunca şu cevabı verir:

“Göğüsleriz. Ülkücülerin tepkisi 24 saati geçmez…”

5-57. Hükümetin programında: “Hükümetimiz, özelleştirmenin hızlı yapılmasını sağlayacaktır. Denetleme kapsamındaki tarım ürünlerinin fiyatlarının belirlenmesinde dünya fiyatları temel alınacaktır. ABD ile ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hükümetimizin hedefleri arasındadır.” Gibi görüşler yer alır.

Ayrıca ABD’den Kemal Derviş getirtilmiş, ekonominin başına oturtulmuş, “15 günde 15 yasa” formülüyle: Şeker Yasası, Telekom Yasası, Uluslar arası Tahkim Yasası, Sivil Havacılık Yasası, Bütçe Değişikliği Yasası, Bankacılık Yasası, Merkez Bankası Yasası, …” gibi yasalarla, Cumhuriyet’imizin birikimleri uluslar arası sermaye kuruluşlarının eline geçmiştir.

6-MHP, koalisyon ortağı olana kadar Türk Dünyası Kurultaylarına öncülük ediyordu.  MHP hükümet ortağı olduktan sonra, Türk Dünyası’ndan sorumlu Devlet Bahçeli hem bu kurultaya katılmadı ve hem de “fuzuli masraf olur, para yok” gibi gerekçelerle bu kurultayı önlemeye çalıştı. Dahası, Devlet Bahçeli para bularak bu kurultayı gerçekleştiren MHP’li Bakan Abdülhalık Çay’ı azlettirir. MHP’nin hükümet olmasıyla Kayseri Erciyes, Beyşehir-Konya Yaka Manastırı kurultayları iptal edilir; Türk milliyetçilerinin birlik ve bilinçli şuuru beklemeye alınır.

7-AKP 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara geldi. Recep Erdoğan mahkûm olduğu için Milletvekili seçilememişti. Bir sonraki seçime kadar Erdoğan’ın siyaset yasağı devam edeceğinden siyaset sahnesine çıkamayacaktı. Devlet Bahçeli, yakın çevresinden kimseye danışmadan, bir anda, tek başına “erken seçim” dedi, çıkarılan yasa ile Erdoğan’ın önünü açtı.

8-Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının yolunu açan Devlet Bahçeli’dir.

9-Haziran 2015 seçimlerinde 80 milletvekili çıkaran, MHP’yi kenara çekerek olmayacak bir koalisyon hükümetini öneren, ve/veya erken seçimi dillendirerek 2015 Kasım’ında Türkiye’yi yeniden seçime sürükleyen, Kasım’da tek başına iktidar olamayan AKP’nin Haziran’da  tek başına iktidar olmasının yolunu açan, MHP’nin milletvekili sayısını 80’den 40’a indiren kişi Bahçeli’dir.

10-Devlet Bahçeli’nin bir özelliği de, yıllarını Ülkücü davaya veren, ancak bazen kendisi gibi düşünmeyen partili dava arkadaşlarını (Ramiz Ongun, Ümit Özdağ, Meral Akşener gibi) CIA ajanı, Alman Ajanı, FETÖ’cü gibi iddialarla yıpratmaya çalışmasıdır.

11-Daha önce birçok kez Recep Erdoğan ve Başkanlık sistemine karşı çıktığı, parlamenter sistemden yana olduğunu açıkladığı halde 2017 yılının başlarında bir anda fikir değiştiren; “Cumhurbaşkanı Anayasa’ya uymuyorsa Anayasayı Cumhurbaşkanına uyduralım. Başkanlık sistemi için AKP’ye destek vereceğiz. Değişiklik önergesini Meclis’e getirsinler” diyen, Meclis’te ve halk oylamasında Parlamenter sistemden ayrılmamızı sağlayan kişi Devlet Bahçelidir.

Devlet Bahçeli tüm bu kararlarını da tek başına almıştır.

Soru şu: Devlet Bahçeli ne yapmak istiyor, kime hizmet ediyor?…

 

 Yusuf Dülger

About admin

Check Also

Cemaatler Ve Siyaset

“Cemaatler, tarikatlar” denince aklımıza İslam dini adına oluşan gruplar gelir. Cemaat ile tarikat arasında bazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super