Home / Yazarlar / Geriye Dönüş Dalgası

Geriye Dönüş Dalgası

Nehirler yukarıdan aşağıya doğru akar. Bilim ve teknolojide ilerleme var, gerileme yok. İnsanlık da böyledir, ilerler, gerilemez.

Bu yasaya biz de tabiyiz. Ancak biz bu yasayı bazen çiğniyor, geriye dönüyoruz. Bu dönüş cehâletin baskın yıllarında, dinciliğin egemen zamanlarda oluyor.

Geriye dönüş, fikrî ve amelî olmak üzere iki alanda ortaya çıkar. Fikrî dönüş ile amelî dönüş birbirini besler. Türkiye’nin son yıllarında olduğu gibi.

Türkiye’deki dinci zemini inceleyince, bu zeminin bizi geriye çektiğini görürüz.  Çünkü bu zemin akılcılığa karşıdırlar, bilime mesafelidir, 300 yıl, 500 yıl, 700 yıl önceki teorilere sarılır.

Geriye dönüşün amelî sonuçları fikrî dönüşün meyvesidir. İkisi bir olur, kafaları döndürür, bilinçleri kirletir. Böylece toplum yerinde saymaya, sonra çukura düşmeye başlar.

Türkiye’deki geri dönüş dalgaları denizlerdeki kirli dalgalar gibidir. O dalgalar deniz kenarındaki insanlara çarpar, ayakları yerden keser, geri çeker, boğar, sonra kenara ölü olarak atar.

Geri dönüş dalgaları devrini tamamlamış dinimsi molekülleri barındırmakla kalmıyor; yobazlık ve akıl dışılığın moleküllerini de barındırır.

Tarikat-cemaat kökenli, Taliban, İhvan, En Nursa, IŞİD karışımlı, AKP damgalı siyasî oluşumlara bir bakınız; hepsi AKP olmuş, aynı renge bürünmüş, tek kişiye bağlanmış, millet ve devletimizi inadına geriye doğru çekiyor, boğuyor, milletimizi öldürüyor.

Biz bu geriye dönüş dalgasını referandum ile balçığa gömdük; “hayırcılar” olarak yüzde 5-6’lık bir farkla kazandık. Ne var ki, bu dönüş dalgasının içinde her türlü ahlaksızlık, hukuksuzluk, şeytanlık, kirlilik olduğu için kaybetmiş gösterildik.

Sakın ola ki referandumda “kaybettik” demeyin. Biz kazandık.

Bunu gönül almak, moral vermek için söylemiyorum.

Farelerle uğraşmak zor iş.

Birliğimizi dağıtmayalım. Daha fazla yüzme öğrenelim. Göreceksiniz yarınlar bizim.

“Koşan elbet varır, düşen kalkar…”

 

 Yusuf DÜLGER

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super