Home / Spor / Sınır Tanımayan Kulaçlar: Manş Ve Cebelitarık Boğazı Geçişleri

Sınır Tanımayan Kulaçlar: Manş Ve Cebelitarık Boğazı Geçişleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “Sınır Tanımayan Kulaçlar Manş ve Cebelitarık Boğaz Geçişleri” başlıklı konferansta, yüzücülerin Everest’i kabul edilen Manş Denizi ve Cebelitarık Boğazı’nı geçerek imkansızı başaran Kamil Resa Alsaran’ı ağırladı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Dünya’nın en eski Açık Su organizasyonu olan Channel Swimming Association (CSA)’ın Türkiye temsilcisi Kamil Resa Alsaran, BİLGİ’li öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geldi. BİLGİ Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Efkan Canşen tarafından “Türkiye’de Spor Politikaları” dersi kapsamında düzenlenen konferansta,  Alsaran,Manş Denizi ve Cebeli Tarık Boğazı’ndaki bu zorlu mücadelelere girişmeye nasıl karar verdiğini, kendisini bu rekor denemelerine nasıl hazırladığını, Türkiye’de ve dünyada sporcuların yaşam koşullarının ne şekilde olduğunu kendi tecrübeleriyle aktardı.

Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen hayallerinin peşinden giderek başarıya ulaşan Alsaran şöyle konuştu: “1993 yılında katıldığım ilk yarışta tek amacım sadece parkuru tamamlamaktı. Sonra her sene İstanbul Boğaziçi ve Çanakkale Boğazı yarışına katılmaya başladım. Katıldığım yarışlarda parkurları tamamladıkça kendime yeni hedefler koydum. Manş’ı geçmek benim için büyük bir hayaldi. Manş Denizi’nde 13 saat 19 dakika boyunca aralıksız yüzerek Fransa sahiline ulaştım.”

Öğrencilere hayallerine ulaşma konusunda tavsiyeler veren Alsaran, “Sizler de isteklerinizi belirleyerek bir yola çıktığınızda kendinize güvenin. Hiçbir olumsuzluğun sizi yıldırmasına izin vermeden, hayalini kurduğunuz hedefinize doğru ilerleyin. Belirlediğiniz küçük hedeflere ulaştıkça, kendinize sizi motive edecek yeni hedefler koyun. Yeni hedefim, dünyanın en önemli yedi yüzme maratonunu tamamlamak.”

BİLGİ Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Efkan Canşen ise hangi yaşta olunursa olunsun hedef belirlemenin önemine vurgu yaparak konuyla ilgili; “Kamil Resa Alsaran zorlu sportif mücadelelerine hazırlanırken gösterdiği sabır, disiplin ve çalışkanlıkla yaşam mücadelesinde hepimize örnek oluyor” dedi.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

TSYD Mehmet Gazel’i Unutmadı

Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya şubesi yönetim kurulu, 21 yıl önce yaşamını yitiren gazeteci Mehmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super