Home / Genel / Kadıköy Belediyesi Gönüllü Evleri’nde Bulgur Eğitimi

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Evleri’nde Bulgur Eğitimi

Türk mutfağının baştacı bulgurun önemini ve lezzetinitanıtmak için sosyal sorumluluk kapsamında eğitim çalışmaları gerçekleştiren Duru Bulgur, Kadıköy Belediyesi Mahalle Gönüllülerine de bulgur eğitimi verdi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Türk bulgurunu tanıtmak ve bulgura sofralarda hak ettiği değeri vermek için sosyal sorumluluk kapsamında bulgur eğitimleri veren Duru Bulgur, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Evleri’nde bulgur eğitimine başladı. İlk olarak Kadıköy Belediyesi Rasimpaşa Gönüllü Evi’nde başlayan eğitim, Hasanpaşa Mahallesi Gönüllü Evi’nde devam etti.

Duru Bulgur Marka ve Pazarlama Direktörü Ayşe Sarımehmet’in verdiği eğitimde bulgurun tarihi ve coğrafyamıza özgü özellikleri teorik olarak anlatıldı. Buğdayın tarihi, bulgurun üretim süreci, kültürlerdeki yeri, kullanımı ve sağlıklı beslenme üzerindeki etkilerinden bahsedilerek bulgur ile yapılabilecek yemeklerden de örnekler gösterildi.

Eğitimin hem bilgi açısından hem de milli ürünümüz bulgurun benimsenmesi bakımından oldukça faydalı geçtiğinibelirten Sarımehmet, “Anadolu’ya özgü bir ürün olan bulgura hak ettiği değerin verilmesi yeni nesillere anlatılması için sosyal sorumluluk kapsamında eğitimler veriyoruz. Çok güzel izlenimlerle ayrıldık. İlerleyen dönemde Kadıköy Belediyesi’nin diğer mahallelerinde bulunan gönüllü evlerinde de bu kez uygulamalı eğitimler vereceğiz. Kendi topraklarımızın ürünü olan bulgura sahip çıkmamız gerekli. Kadıköylü kadınlar sordukları sorularıyla ve ilgileriyle eğitime renk kattılar. Milli ürünümüz bulgurun tanıtılması ve uluslararası alanda sahip çıkılması konusunda duyarlı davranan Kadıköy Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyoruz”  diye konuştu.

Kadıköy’de 21mahallede21 gönüllü evi var. Gönüllü evlerinde genellikle sanatsal ve sosyal faaliyetler yürütülüyor. Komşuluğun geliştirilmesi, hoşgörüye dayalı ilişkilerin kurulması ve dayanışmanın artırılması amaçlanıyor. Gönüllü evlerinin 4 bin üyesi bulunuyor. Üyelik için istenen bir şart veya aidat yok.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Ey Oğul…

Kem nazarı gözüne, Kem kelâmı sözüne, Kem fikri de özüne, Bulaştırma Ey Oğul…   Tanış, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super