Home / Sağlık / Bilgi Eğitim’de Psikanaliz Seminerleri Başlıyor

Bilgi Eğitim’de Psikanaliz Seminerleri Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Bilgi Eğitim, Psike İstanbul Derneği iş birliği ile psikanalizin farklı alanlarda nasıl çalıştığını ve konuların içeriğini nasıl ele alındığını inceleyen Psikanaliz Seminerleri Programı’nı hayata geçiriyor

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, 120 yaşını doldurmuş olan psikanaliz sadece bir sağaltım yöntemi değil bir düşünme metodolojisi ve araştırma disiplinidir. Bu özellikleri ile çeşitli sosyal bilimler, sanat dalları ve entelektüel çaba gerektiren her düşünme alanı ile çeşitli ortaklıklar kurarak disiplinler arası bir eşgüdüm ve üretim etkileşimi yaratır. Günümüzde özellikle sinema ve edebiyat gibi sanat dalları ve göç, travma, politik baskı, aile ve cinsellikte sosyal değişimler, ebeveyn-çocuk ilişkisindeki yeni görüngüler gibi alanlarda uygulamalı psikanaliz çalışmaları bireysel süreçlerin olduğu kadar kolektif zihniyetin de nabzını tutmaktadır.

Psikanalitik düşünme pratiği

Psike İstanbul Derneği Dış Etkinlikler Komitesi BaşkanıKlinik Psikolog Meral Erten, bu seminer dizisi aracılığıyla katılımcıları psikanalitik düşünme pratiği ile tanıştırmayı, iç ve dış dünya arasındaki etkileşimlere ve hayatın farklı alanlarına psikanalitik bir perspektiften yaklaşabilme deneyimini paylaşmayı hedeflediklerini vurgulayarak,“Hiçbir şey gördüğümüzle sınırlı değil, bilincimizin dışında kalanlar var. Görünenin arkasındakine nasıl bakarız? Okuduklarımız, duyduklarımız, gördüklerimiz bize başka neler söylüyor olabilir? Bu bakış açısı farklı disiplinlerle nasıl buluşabilir? Katılımcılarla birlikte bu soruların peşinden gideceğiz” açıklamasını yaptı.

22 Nisan – 27 Mayıs 2017 tarihleri arasında üniversitenin santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilecek Psikanaliz Seminerleri Programı’nda psikanalizin sinema, edebiyat, hukuk, göç ve fotoğraf gibi alanlarda nasıl çalıştığı ele alınacak. Seminer kapsamında uygulamalı psikanalizin genel içerik ve işleyişi ile ilgili bir oturum da yer alacak.6 hafta boyunca, toplam 18 saat sürecek programın ücreti 600 TL olarak belirlendi.

 

 İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Yağ Oranı Yüksek Besinlerden Uzak Durun!

Yağ oranı yüksek besinlerle beslenmenin kalp damar hastalığı riskinin arttırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Amerika Augusta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super