Home / Ekonomi / Bin 127 Makineciden Milyon Dolarlık İhracat

Bin 127 Makineciden Milyon Dolarlık İhracat

İhracatçı firma temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre yeşil pasaport verilmesini öngören Bakanlar Kurulukararının ardından Makine İhracatçıları Birliği, işlemlere başladı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Son 3 yıl itibarıyla yıllık ortalama ihracatı bir milyon doların üzerinde olan ihracatçı firmaların temsilcilerini kapsayan uygulamadan 1,127 makine ihracatçısı yararlanacak.  Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, “Hususi pasaporttan yararlanmaya hak kazanan binin üzerindeki makine ihracatçımız, sektörümüzün gücünü gösteriyor” dedi.

İhracatçı firma temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Makine İhracatçıları Birliği,geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 9,5’unu karşılayan makine sektöründe, 1,127 firmanın yeşil pasaport almaya hak kazandığını açıkladı.

2016 yılında toplam ihracatı 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşen sektörde binin üzerinde firmanın, bir milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıranşunları söyledi; “Birliğimize üye olan 9bin firma bulunuyor. Bu firmalar dünya genelinde 200’e yakın ülkeye Türk makinesi satıyor. Sektörümüz uluslararası rekabette gücünü artırmaya çalışırken, bu düzenlemenin de yurtdışına giriş çıkış işlemlerinde önemli bir kolaylık sağlayarak  rekabet gücümüze katkıda bulunacağına inanıyoruz. Yeşil pasaport düzenlemesi Almanya, İtalya ve Fransa gibi makine ihracatımızda önde gelen ülkelerle ticaretimizde bize hız kazandıracak.”

Pasaport sayısı ihracat tutarına göre belirlenecek

Resmi Gazete’de yayınlanan ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilmesine ilişkin karardan pek çok ihracatçı yararlanacak. Karara göre düzenlemeden son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçısı firma temsilcileri yararlanacak. Firmalar ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı pasaport almaya hak kazanacak. Buna göre; yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar arasında olan firmalar bir, 10 – 25 milyon dolar arasında olan firmalar iki, 25 – 50 milyon dolar arasında olan firmalar üç, 50 – 100 milyon dolar arasında olan firmalar dört, 100 milyon dolar üzerinde ihracat yapan firmalar ise beş yeşil pasaport alabilecek.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Türkiye’nin Yaş Üzüm İhracatı 2017 Yılında Yüzde 88 Arttı

Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz Superior seedless üzümünün ihracat yolculuğu başlıyor! Sultani yaş üzüme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super