Home / Yazarlar / Mehmet Şimşek / Vicdanının Sesini Dinle

Vicdanının Sesini Dinle

Muhterem, okuyucularım.

Vicdan, kişinin kendi niyetlerini, davranışlarını; Rahatça, düşünebilme ve bir karar verebilme serbestliğidir. Düşünme ve karar verebilmede ahlâk bakımından: İyi, ya da kötü olması aynı zamanda; Doğruyu ve iyiyi yapma yükümlülüğünü de sürekli olarak beraberinde taşır. Vicdan, hürriyeti her şeyden önce insanın vicdanının:  Özel, dünyası üzerinde mutlak bir kişilik hakkı olması gerekir. Böylece, bu hak her türlü mücadeleyi yasaklamaktadır. Bundan, dolayı hukuk devletinin kurum ve kurallarının sağlıklı bir şekilde işlemesi; Durumunda, hiç kimse kanaat ve düşüncesini açıklamaya zorlanamaz. Kanaat ve düşüncesinden dolayı hürriyetini kısıtlayıcı bir fiilde bulunamaz. Bu, tür bir açıklamanın yapılmasını gerekleştirmek için tehdit yapılamaz. Hatta çeşitli ilaçlarla veya hipnotizma yoluyla bilgi almaya başvurulamaz. Çünkü vicdan hürriyetinde hiçbir kimseye yaşam felsefesi:  Düşüncesi, dini hakkında soru sorulmaması prensibi vardır. Şayet, soru soruluyorsa sorulan sorulara cevap vermekten kaçınma hakkına sahiptir. Uygulamada, vicdan hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti biçiminde kullanılmaktadır.

Her, devlette farklı uygulamalar görülmektedir. Bilhassa, vicdan hürriyetinin uygulanmasında; Herkese, her istediğini:  İstediği, şekilde yapmak serbestliğini vermez. Çünkü her maddi ve manevi eylemin bir sınırı vardır. Bu, sınır birisinin bittiği yerde bir başkasının: Sınırının, başladığını bilmekle mümkündür. Bundan, dolayı kişilere verilen yetki ve sorumluluklarda terazinin; Kefeleri, gibi bir tarafta sorumluluk diğer kefede de yetki olmalıdır. Yetki ve sorumluluklar eşit olmalıdır. Şayet, sorumluluk çok yetki olmazsa o yöneticiler ezilmeye mahkûmdur. Aksi, durumda yani yetki çok sorumluluk olmazsa: O, zamanda o yöneticiler aylaklaşırlar. Böyle, bir devlet anlayışı devlet kademelerinde çok sık görülen bir durumdur. Özellikle, sınırsız yetkinin bir ya da birkaç kişiye verilmesi durumunda; Sınırsız, yetki ve hürriyetin verilmesi durumunda: Devletlerin, yönetiminde ciddi sıkıntılara yol açar. Yönetim, ya totaliter rejimlerden birisine doğru kaymaya başlar. Bundan, dolayı kişilere yetkiler ve sorumluluklar verilirken; Bulunulan ve talip olunan görevlerin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Burada, iki (2) önemli husus karşımıza çıkar. Birisi, şahsi çıkar diğer konu devlet çıkarı. Devletin, kurumlarını tarafsız ve ülke çıkarlarını göz önünde bulundurmak demokratik hak ve özgürlükleri vicdan muhasebesi yaparak düzenlemek son derece önemlidir. Alınan, yetkilerde demokrasi ve seçim oyunları çok sık rastlanan oyunlardır. Özellikle, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerin yönetimine gelenler ve getirilenler bin bir hileyi-i şerriye ile olmaktadır. Asıl, konumuz olan vicdan ve bunun muhasebesi tamamen bir tarafa atılmaktadır. Her, türlü oyun serbesttir. Yeter ki oyunu kuralına göre oyna. Oyun, ortamını hazırla kendi kendime:

Son, zamanlarda bir soru soruyorum? Siyaset, vicdanı var mı diye? Uzun, bir gözlemim oldu. Boynuz, kulağı geçiyor. Seçilen, seçeni unutuyor. Parlamento, bence görevini yitirmiş ve yitirmeye devam ediyor. Kurulan, hukuk düzeni yasama gücünü tamamen kaybetmiş. Dün, öyleydi, bu gün de böyledir. Bürokrasimizde, köşe başını tutanlar kesinlikle; Karşıt, fikir söz ve davranış istemiyorlar. İki, dudağın arasından çıkan her söz ya kanundur. Ya da kanun hükmünde kararname niteliğindedir. Bu, anlayışla vicdanlı, insaflı, hak gözetir bir yönetim görevinin başındadır. Bizler, sizler ve onlar bu şartlar altında hayatımızı devam ettiriyoruz. Önemli, bazı konulara parmak basmadan konuyu kapatmayacağım. Günümüzde, kimin eli, kimin cebinde olduğu belli değildir. Ülkemizde, fuhuş, rüşvet, dolandırıcılık çoğalmıştır. İşsizlik, artmış insanlar sıkıntısı içindedir. En, üst derecedeki hukuk kurumları etkisiz ve yetkisizleştirilmiştir.16 Nisan 2017 de, yapılacak; Halk, Oylaması, Evet ile sonuçlanırsa: Sayıştay ve TBMM. Denetleme, yetkisini kaybedeceklerdir. En, üst makamlarda bulunanlar.  Meydanlarda, Bağırıp, çağırarak halkı, korkutmakta ve yılmaktadırlar. Durum, bundan ibarettir. Her, şey gönlünüzce olsun.

Devam Edecek.

 

Mehmet ŞİMŞEK

     Art. YAZAR.

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super