Home / Yazarlar / Nazım Peker / Partili Cumhurbaşkanlığına Neden Hayır

Partili Cumhurbaşkanlığına Neden Hayır

Efendim ülkede her zaman iyiler kazanmıyor ki… Zaman zaman kötüler ve art niyetlilerde iş başına gelebiliyor. Bu gibileri en geç dört yılın sonunda iktidardan indirilip hesaba çekilebiliyor. Referanduma sunulan yeni Anayasa teklifinde, “Partili cumhurbaşkanı” hangi hata, kusur, kabahat ve suçu işlerse işlesin ömür boyu dokunulmayacak, hesaba çekilmeyecek. Hangi hukuk da, hangi semavi dinde böyle bir “DOKUNULMAZLIK” zırhı kime verilmiştir?

Cumhurbaşkanı: YASAMAYI kontrol edecek; Parti genel başkanı olarak Mv listelerini yapacak, TBMM’ni feshedebilecek(Hiçbir gerekçe göstermeden seçimleri yenileyebilecek). Bütçeyi tek başına hazırlayacak. Kararnameler ile Yasa alanını daraltacak. TBMM’nin beceripte çıkarabildiği yasaları da VETO edebilecek.

Cumhurbaşkanı: YARGIYI şekillendirecek; HSK (Hâkimler Savcılar Kurulu) başkanını atayacak. 11 üyeli HSK’nın 6 üyesini atayacak. Bakan ve müsteşar da direkt üye olacak. AYM’nin de 15 üyesinden 12 sini atayacak.

Cumhurbaşkanı: Devleti, Bürokrasiyi şekillendirecek; Bakanları atayacak. Bakanlıklar kuracak ya da kaldıracak. Kamu tüzel kişilerini kurabilecek. Üst kademe Kamu Yöneticilerini tek başına atayacak, merkezi idare yöneticileri+ BDDK, SPK, EPDK gibi kurumların üst yöneticileri. Tüm atama kriterlerini kendisi belirleyecek. Eğitimi şekillendirecek(M.E. Bakanlığı+YÖK+Rektörler) tek atayıcı ve azledici olacak. Orduyu şekillendirecek.

Cumhurbaşkanı: ULUSLARARASI ilişkileri belirleyecek, bütün büyükelçileri tek başına atayacak, Uluslararası anlaşmaları onaylayıcı tek merci olacak.

Cumhurbaşkanı: GENİŞ YETKİ alanlarına hükmedecek; Milli Güvenlik politikalarını belirleyecek.(Bugünkü politikaları belli. Yarın kim bilir neler olabilecek?)TSK Başkomutanlığını TBMM adına temsil edecek. TSK’nın kullanılmasına ve OHAL ilanına tek başına karar verecek.

Bunca yetkiye karşı denetim ve sorumluluk:

Partili Cumhurbaşkanı, tüm bu yetkileri tek başına: herhangi bir denetime tabi olmadan kullanacak. Yargı denetimi alabildiğine daraltıldı. Tek DENETİM; 400 MV ile Yüce DİVAN’a sevk/ cezai suç durumunda. Bu sayıyı TBMM de bulmak ise samanlıkta iğne bulmaktan daha zor. Ömür boyu hukuki koruma. Ne yaptığını, niçin yaptığını ömür boyu kimselere hesap vermeyecek. 3 dönem seçilme olanağı Mad:116)

Önemli bir uyarı da bulunmak gerekiyor: Bütün atamalar/görevden almalar; Cumhurbaşkanı’nın “takdiriyle” yapılacaktır. Çünkü bütün atama ve alma esaslarını da Cumhurbaşkanı kendisi belirleyecektir. Zira atama liyakatkriterleri belirlenmemiştir. Atamalar TBMM denetiminden geçmeyecektir.

Mevcut Anayasamızda yukarıdaki tüm eylemler ve atamalar ve yetkiler kanun gerektirirken: getirilen teklife göre, artık CB Kararnamesi ile düzenlenebilecektir.

Ülke ve devlet sadece benim değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Belki şimdilik senin kamaran daha iyi olabilir. Ama unutmayın ki gemi batarsa senin kamara da batacaktır.

2019 seçimlerine kimin çıkıp çıkmayacağını, kimin CB seçilip seçilmeyeceğini bilmiyoruz. Ama şunu unutmayın ki, o BİR kişi BİR günde Devletimizi baştan aşağı değiştirme olanağına sahip olacaktır.

Bu asla ve asla bir kişi meselesi hele hele Sn. Erdoğan meselesi hiç değildir. “Kendinize sorun: referandumda EVET ya da HAYIR oyunu kişiler için mi ülkem için mi vereceğim?” diye

Benden bu kadar!  Ey asil ve necip milletim karar senin. 16 Nisanda kendi geleceğini oylayacaksın. Mesele olmak ya da olmamak meselesidir. Böyle bir yetki ile bir FETÖ’cünün ya da bir bölücünün CB olduğunu düşünebiliyor musun? Onun için: HAYIR.

Esen kalınız.                                              Nazım PEKER

 

Not: Av. E. Güner Toprak’ın FOX TV de açıklamalarından yararlanılmıştır

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super