Home / Yazarlar / Nazım Peker / Milli Gelir On Bir Bin Dolar

Milli Gelir On Bir Bin Dolar

Sayın Cumhurbaşkanı, bir “Toplu Açılış” konuşmasında: “Biz geldiğimizde kişi başı milli gelir kaç dolardı? Allah’a şükür şimdi on bir bin dolar oldu” diye meydana coşku vermekte.

İstemeyenin iki gözü kör olsun.

Madem kişi başı milli gelir bu kadar yüksekse; 8 milyon İŞSİZ, her dört üniversite mezunundan biri, iş iş diye kıvranıyorsa; 10 milyon ASGARİ ÜCRETLİ, 9 milyon EMEKLİ, bin ila iki bin TL aylık alıp; GEÇİNEMİYORUZ diye feryat ediyorsa; ülkede milli gelir, 20 değil  40 bin dolar olsa ne yazar?!

Hani biz dolarları bozdurmuştuk? Hani biz dolar ile hesap devrini kapatmıştık?

Kapatmamış mıydık?

Müslümanlığın ilk şartı doğru söylemek, söylenene de inanmak değil miydi?

Eğer Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylediği rakamlar doğru ise, ülkede doğru çalışmayan bir gelir sistemi ve adaletsiz bir bölüşüm sakatlığı var demektir.

Öyle anlaşılıyor ki, ülkede orta sınıf ya yok olmuş ya da azalmış.

Zengin ile fakir arasındaki makas; fakirler aleyhine, zenginler lehine açıldıkça açılmış.

Ülkenin kaynakları, ülke insanına eşit ve adil olarak dağıtılmadıkça, bu sakat sistem sürdürüldükçe; birilerinin arabası hep yürürken, birilerinin daha ilk kilometrede lastiği patlayacaktır.

Şu an ülkenin öncelikli meselesi;

1-İşsizlik ve buna bağlı olarak açlık ve sefalet,

2-Terör endişesi ve huzur,

3- Mal ve can güvenliği ile kişisel hak ve hürriyetler,

4-Ülkenin güvenliği, iç ve dış tehditler.

Bizi yönetenlerin önceliği ne?

Referandum, muhalefetle uğraşmak, dış politika da yeni hasmane cepheler oluşturmak, Hayır diyecekleri, “şucu-bucu” diye suçlamak.

Batının, ABD’nin, Rusya’nın, İran ve AB’nin yaptıkları elbette kabul edilemez. Batı neden terör örgütlerine her konuda yardımcı oluyor da Türkiye’ye mesafeli? Sebeplerini araştırdık mı? Nerede nasıl ve ne hatalar yaptık diye bir özeleştiride bulunduk mu?

Elbette her ülke, öncelikle kendi ülkesinin ve kendi insanlarının menfaat, huzur ve çıkarları ile güvenliğini düşünmekle görevlidir. Ülkeler arasında ki dostluk; karşılıklı çıkar ve yarar ilişkileriyle doğru orantılıdır.

Rahmetli Atatürk’ün hiç yurt dışı seyahatini duydunuz mu? Ama O büyük insan, Ankara’da oturarak; Hatay meselesi, Boğazlar meselesi, Şıhsait isyanını gibi büyük meseleleri tereyağından kıl çeker gibi çözmüştür.

Devlet adamlığı ve liderlik: Zülfi yâre dokunmadan, yâr zülfine dokunma sanatıdır.

Resmi rakamlara göre işsizlik % 12 lere resmi olmayan rakamlara göre ise %18 lere dayanmışsa, Emekli, Çalışan ve Asgari ücretli geçinemiyorum diye feryatlardaysa: milli gelir 50 bin dolar olsa ne yazar!

Esen kalınız.                                                 Nazım PEKER

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super