Home / Ekonomi / Kaçak, Taklit Ve Sahte Ürün Ticaretinin Ulaştığı Boyut

Kaçak, Taklit Ve Sahte Ürün Ticaretinin Ulaştığı Boyut

Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu Marka Koruma Grubu ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenecek olan “Türkiye’de Marka Olmak” çalıştayında, Doç. Dr. Ümit İzmen’in Marka Koruma Grubu adına bilimsel bir metodoloji ile hazırladığı ve Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün ticaretinin büyüklüğünü ortaya koyan 21.Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler isimli rapor ilk kez açıklanacak.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirleri Odası (İSMMMO) Hizmet ve Kültür Binası’nda 23 Mart 2017 tarihinde düzenlenecek olan çalıştayın açılışında; Marka Koruma Grubu Sözcüsü Dr. Ali Ercan ÖZGÜR, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal TOPRAK, İSMMMO Başkanı Yücel AKDEMİR ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU konuşacak.

‘Türkiye’de Marka Olmak’ başlıklı panelde ise Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit İZMEN, “21.Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünlerin Ticareti” başlıklı raporunu ilk kez kamuoyuyla paylaşacak. Rapor, Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün ticaretinin bugün ulaştığı seviyenin yanı sıra ülkedeki yarattığı istihdam sorunun büyüklüğü ve Türkiye’nin en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler arasındaki konumunu da içeriyor.

Panelde ayrıca MKG Sözcüzü Dr. Ali Ercan ÖZGÜR, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent DENİZ ve İNVENURA Güvenilir Ürün Platformu Sözcüsü Mert DEMİRCİOĞLU da konuşacak.

MKG ve 800’e yakın üyesi ile medya alanında önemli bir görev üstlenen Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin bir araya gelerek düzenlediği çalıştay ile Türkiye’de tüketicilere iyi tercih hakkı ve değer sunabilmek, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik anlayışı ile markaların etkin korunduğu bir ortam oluşturmak, marka ihlallerinin kamu, tüketici, üretici ve perakendeci üzerindeki olumsuz sonuçlarını önleyerek farkındalık yaratmak ve ortaya çıkan vergi kaçağını gündeme taşımak hedefleniyor.

Marka Koruma Grubu Hakkında:

Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’nin güçlü ekonomisine duyduğu inançla Türkiye’de yatırım yapan şirketlerden oluşan, kaçak, sahte gibi yasadışı ürünlerle mücadeleye ve ticari marka haklarının etkin bir biçimde korunmasına odaklanan, 2001 yılında kurulmuş gönüllü bir özel sektör inisiyatifidir. Dünyanın önde gelen 10 şirketini temsil etmekte olan Marka Koruma Grubu, Türkiye’de 647 marka ve 1.000’in üzerinde ürün çeşidiyle 10 milyar TL üzerinde yatırım, 20.000 kişinin üzerinde doğrudan istihdam, 1 milyar TL üzerinde vergi, 2 milyar TL üzerinde ihracata katkı ve yaklaşık 100.000 kişilik dolaylı istihdam sağlamaktadır. MKG, ‘Türkiye’de tüketicilere iyi tercih hakkı ve değer sunabilmek’,‘yenilikçilik ve sürdürülebilirlik anlayışı ile markaların etkin korunduğu bir ortam oluşturmak’, ‘marka ihlallerinin kamu, tüketici, üretici ve perakendeci üzerindeki olumsuz sonuçlarının önlenmesi ve farkındalık yaratmak üzere gerekli aksiyonları almak’ misyonuyla hareket etmektedir.

Marka Koruma Grubu üyeleri

British American Tobacco Tütün Mamülleri Sanayi Ticaret A.Ş.

Imperial Tobacco Sigara Ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş.

JTI Tütün Ürünleri Pazarlama A.Ş.

Luxottica Gözlük Endüstri ve Tic. A.Ş.

Mey İçki San. ve Tic. A.Ş.

Nestle Türkiye Gıda ve Sanayi A.Ş.

PepsiCO Turkey

Philip Morris Sa, Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş.

Procter&Gamble Tüketim Malları San. A.Ş.

Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super