Home / Ekonomi / Kırtasiyede Dev Buluşma Başladı

Kırtasiyede Dev Buluşma Başladı

Kırtasiye sektörünün dev buluşması ‘İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı’ dün başladı. Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin (TÜKİD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile düzenlediği İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuara, 18 ülkeden 165 firma ve 216 marka katılıyor.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Fuarın açılışını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkciyerli üreticiye çağrıda bulunarak, “Firmalarımız yerli kırtasiye üretimi noktasında seferber olurlarsa, ihracatımızı artırabiliriz” dedi.

18 ülkeden 165 firma

Kırtasiye sektörünün dev buluşması ‘İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı’ dün başladı. Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin (TÜKİD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile düzenlediği fuar İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 26 Şubat akşamına kadar devam edecek. 18 ülkeden 165 firma ve 216 markanın katıldığı fuarın açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın yanı sıra TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil katıldı.Törende konuşan Bakan Bülent Tüfenkci,kırtasiye sektörünün Türkiye’de büyüme potansiyeli olduğunu kaydederek, “Hem sektörün ticaret hacmini, hem üretimi geliştirelim. Aynı zamanda hem gençlerimizi hem çocuklarımızı hem de yetişkinlerimizi sağlıklı ürünlerle buluşturalım” dedi.

3.2 milyar dolarlık ihracat

Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin ekonomik olarak müthiş bir potansiyele sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:  “Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizden sonra kırtasiye sektöründeki ticaret hacmimiz yüzde 22 arttı. Özellikle 2011-2013 arasında kırtasiye ihracatı yüzde 35 gibi yüksek bir büyüme oranı yakaladı. Geçen yıl kırtasiye ihracatıyüzde 2.2 artarak 3.2 milyar dolara, ithalat ise yüzde 1.5 azalarak 5.3 milyar dolara geriledi.Bizim bu noktada ithalatımız daha yüksek. Özellikle yerli üreticilerimize bu anlamda geniş bir alan var. Firmalarımız yerli kırtasiye üretimi noktasında seferber olurlarsa ihracatımızı artırabiliriz.”

Zararlı ürün oranı yüzde 1’e düştü

Bakanlık olarak geçen yıl 1.5 milyon adet kırtasiye ürününün denetlendiğini belirten Bülent Tüfenkci, bu denetimler neticesinde sağlığa zararlı ürünlerin yüzde 1’e indiğinin görüldüğünü vurguladı. Türkiye’nin üretim ve ihracata dayalı büyüme modeline sahip olduğunu dile getiren Tüfenkci, “Kırtasiye ve ofis malzemeleri üreten sektöre de üretim ve ihracatı artırma yolunda yürümeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Dünyanın üçüncü büyük fuarı

TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil,İstanbul Kırtasiye ve Ofis Fuarı’nın dünyanın üçüncü büyük fuarı haline geldiğini belirtti. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Şendil, “Sektör olarak bizim üzerimizi düşen, daha çok istihdam yaratmak. Bunun için de daha çok ihracat yapacağız, daha verimli ürünler üreteceğiz. Markalaşmaya yönelik çalışacağız. Markalaşarak da  ihracatımızı artıracağız” dedi.

Konaklama masrafı TÜKİD’den

Anadolu’daki ve tüm Türkiye’deki perakendecilere çağrıda bulunan Şendilşöyle konuştu: “Bu fuarın doğru geçmesi için hazırlıklarımızı çok önceden yaptık. Türkiye’nin herhangi bir il veya ilçesinden fuara gelemeyen firmalarımızı, perakendecilerimizi bu fuara davet ediyoruz. Bütçemizi ayarladık.TOBB’un da desteğiylefirmalarımızınTÜYAP Palas’taki 2 günlük konaklama masraflarını karşılayacağız. Bu uygulamamız önümüzdeki yıllarda da devam edecek.”

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 30 bin metrekare kapalı sergileme alanında gerçekleştirilecek olan İstanbul Kırtasiye Ofis 2017 Fuarı’nı 20 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

İsmail Ethem Taboru

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super