Home / Yazarlar / Mehmet Şimşek / Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü

Muhterem Hocam Prof. Dr. Mehmet AKGÜL Beyefendi; Memleketim, Karaman İli,  Karamanoğlu Mehmet Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğüne; Rektör, olarak atanmış olduğunuzu: Büyük, bir mutlulukla öğrendim.  Rektörlük, görevinizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Rektör, olarak atanmanız size öğrencilerinize;  Karaman Halkına, Ülkemize, Hayırlar: Getirmesini, temenni ediyorum. Zatialiniz’in, Karaman İli, İlçeleri, Kasabaları, Köyleri ve Mahallelerine; Eğitim ve Öğretim yönüyle çok faydalı: Olacağınıza, en kalbi duygularımla inanıyorum ve güveniyorum.

Saygı Değer Hocam, mesleğinizin en üst seviyesine; Ulaşmış, olmanız bizim için bir onurdur. Şu, Andan İtibaren Rektörü Olarak: Göreve, Başlamış Olduğunuz;  Üniversiteden, mezun olan öğrencilerinizin:  Ülkemize, hayırlı hizmetler vereceklerine;  Güvenimiz, inancımız tamdır. Karamanoğlu Mehmet Üniversitesinin: Bu, günden itibaren ülkemiz de faaliyet göstermekte olan; Üniversiteler, arasında en üst sıralarda yer alacaktır. İnşallah, diye düşünüyorum.

Karaman İlimiz, İl Merkezi ve Arz edeceğim: Şu, İlçelerden, Oluşmaktadır; 1) Kazım Karabekir İlçesi. 2) Ayrancı İlçesi. 3) Ermenek İlçesi. 4) Başyayla İlçesi. 5) Sarıveliler İlçesi. Olmak, üzere beş (5) İlçeye sahiptir. Türkiye, genelinde en çok devlet memuru;  Yetiştiren, Köy Uğurlu Köyüdür. Önceden, Uğurlu Köyü Ermenek İlçe’sine bağlıydı. Sarıveliler, İlçe Olduktan sonra:  Uğurlu, Köyü Sarıveliler İlçesine bağlandı. Uğurlu, Köyü 1950-1960 Yılları arasında;  900 Öğretmen, yetiştirmiştir. Uğurlu, Köyüne bağlı olan yedi (7) haneli:  Çataltaş Mahallesi, iki (2) devlet memuru yetişmiştir. Çataltaş Mahallesi, Halkı; Göktepe Kasabası, başta olmak üzere: 1970 Yılında, Göktepe Kasabasına ve Göktepe Kasabasına bağlı olan; Köylere,  göç etmişlerdir. Şu, Anda Çataltaş Mahallesinde:  Yaşayan, hiç kimse yoktur.

Karaman İline, bağlı olan; Taşeli Yöresinin, yüz ölçümü 30.000 Km2. Yöre’nin, 2.500. Km2 si ekilip dikilebilen alandır. Geriye,  Kalan 27.500. Km2. Ekilip, Dikilemeyen, ağaçlık, çalılık, taşlık, kayalık: Alandan, oluşması nedeniyle: Taşeli, halkı bu alandan faydalanamamaktadır. Halk, bu alandan yararlanmak için; Küçükbaş, hayvan yetiştiriciliği yapıyordu. Halk,  bu dağlık alanda küçükbaş hayvanlarını otlatılıyorlardı. Devlet, Taşeli Yöresinde: Küçükbaş, hayvan yetiştirmeyi ve beslemeyi yasakladı.  Küçükbaş, hayvancılı yasaklanmış olmasına rağmen; Bölgede, ne ormanlık nede ağaçlık alan vardır. Ormanlık ve ağaçlık alan neredeyse yok denecek seviyededir. Bölge de şu anda küçükbaş hayvancılık yapılmamaktadır. Bu, Sebeple Taşeli Yöresi halkı: Geçinip, yaşayabilmek maksadıyla; Taşeli Yöresinden, ülkemizin muhtelif bölgelerine göç ediyorlar. Yahut, okuyup devlet memuru olmaya çalışıyorlar. Halkın, Çoğu Sahil Yörelerimizde kışın amele olarak çalışıp: Yazın, Köylerine dönüp geliyorlar. Fakirlik, bu bölge halkının kaderi değildir. Devletin, 1983 Yılında, küçükbaş hayvancılığı yasaklamasından sonra; Bölge, devamlı olarak kan kaybetmiş olup: Bölgenin, nüfusu çoğalması yerine; Taşeli Bölgesinde, nüfus azaldığı gibi: Bölgede, hiçbir ilerleme sağlanamamıştır.

Üniversitelerimiz, Bölgelerde inceleme ve araştırmalar yaparak; Ülkeyi, yönetenleri, görevli ve yetkilileri uyarmalıdır. Bölgenin, gelişmediğinin en önemli nedeni: Yokluk, kıtlık, göç ve devletin; Taşeli Yöresine, gerekli önemi vermemesinden kaynaklanmaktadır. Acilen, Üniversitelerimiz, Kamu ve Yerel Yöneticilerimiz: Ülkemizi, fakir, fukaralıktan kurtarma yollarını bulmalıdır.

1989 Yılında, Konya İlinden; Ayrılmış, Olan Karaman kısa: Kısa, süre içinde gelişmiş ve genişlemiştir. Ekonomisi, Eğitim, Öğretim seviyesi yükselmiştir. Karaman İli, Sanayileşmeye ve merinos koyunu yetiştirmeye; Devam, etmeli bu konulara çok, önem vermelidir. Bereketli, topraklarda hububat yetişmeye hız vermelidir. Taşeli Yöresi, kiraz başta olmak üzere: Meyve, yetiştirmeye, arıcılık, kümes hayvanları yetiştirmeye önem vermelidir. Ermenek ve Sarıveliler, Barajlarında, sulama hizmetleriyle beraber alabalık; Yetiştirilmeli, meyveler için soğuk hava depoları yapılmalıdır. Ayrıca, sebze ve meyve halleri yapılmalıdır.  Bölgede, turizme açılmalı, tarihi eserlere önem verilmelidir.

Önemli, tarihi ve turizme açılması gereken bazı mekânları açıklıyorum. Karaman, Kalesi,  Başyayla da Taştan Oyma Karaman oğlu Mehmet Bey Kalesi. Bal kusan Köyünde, Karaman oğlu Mehmet Bey Türbesi. Sarıveliler İlçesinde, Karacaoğlan ve Aksakal Ümmi Sinan Türbeleri. Gayri Müslim Mezarlığı. Âşık Köprüsü. Baş dere Karacaoğlan Pazarı. Göktepe Kasabasında Cilt Hastalıklarına Şifa Veren Şifalı Çamur. Fariske Kalesi. Büğlü Baba Sultan Türbesi. Dede Ardıç. Delik Taş. Çataltaş Mahallesinde Kızıl İn. Günder Köyünde, Günder Hocası. Delik Çam.

Ermenek İlçesi, İki, Kere Vilayet olmuş. Karaman oğullarına, Başkentlik, yapmıştır. Ermenek İlçesinde, Maraspoli Mağarası, Ulu Cami, Tol Medrese, Ermenek Kalesi, Ermenek Barajı. Çukurbağ ve Uğurlu Körüstanları.  2012 Nüfus, sayımına göre: Karaman İl Merkezi Nüfusu, 177. 685.Kişi. Ayrancı İlçesi: 8.934. Kişi. Kazım Karabekir İlçesi: 4.278. Kişi. Başyayla İlçesi, Toplam Nüfusu: 12.442. Kişi. Başyayla Merkez İlçesi Nüfusu: 5042. Başyayla: 1967 de. Kasaba. 09 Mayıs 1990 da İlçe olmuştur. Ermenek İlçesi Nüfusu: 30.064 Kişi. Sarıveliler İlçesi: 12.876. Kişi. Karaman İli Toplam Nüfusu: 237.939. Kişi. Karaman İli Yüz Ölçümü İlçeleriyle Birlikte: 9.590. Km2. Karaman Ovası: 1.400. Km2.  Karaman İl Merkezi: 5.266. Km2. Kazım Karabekir İlçesi: 296. Km2. Başyayla İlçesi: 102 Km2.

Başyayla’nın, tarihi: M.Ö. 6000 Yıllarına dayanır. Başyayla Köy ve Mahalleleri: Başköy, Göztepe, Kışlaköy, Üzümlü, Kirazlıyayla, Şirindere ve Yenice. Başyayla’nın, Köyleri: Bozyaka, Büyükkarapınar. Başyayla Deniz Seviyesinden Yüksekliği: Rakım-1300-1600. Metre.  Başyayla’nın, Tarihi ve turistik Yerleri: Tozmugar direkli, Mağara, da, akışkan(Akışkanlık) ve sarkıtlar vardır. Yaylalar. Başyayla’nın, en önemli gelir kaynağı kirazdır. Kiraz, yabancı ülkelere ihraç edilmektedir.  Ermenek İlçesi: 1.103. Km2. Sarıveliler İlçesi: 343 Km2.

 Mehmet ŞİMŞEK

      Art. Yazar.

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super