Home / Otomotiv / Dünya Klasında Üretim Vizyonu Türktraktör’ü Kesintisiz Başarıya Taşıyor

Dünya Klasında Üretim Vizyonu Türktraktör’ü Kesintisiz Başarıya Taşıyor

TürkTraktör, WCM (World Class Manufacturing – Dünya Klasında Üretim) metodolojisi ile yürüttüğü üretim sisteminde; iş yeri organizasyonu, iş güvenliği, kalite, maliyet, bakım, lojistik ve çevregibi ana süreçdenetimlerisonucunda “Bronz Fabrika” seviyesine ulaştı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisi TürkTraktör, üretimde rekabet gücünü planlı bir şekilde iyileştirmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Dünya Klasında Üretim (WCM) için tüm departmanların, standartların yükseltilmesi hedefiyle birbirleriyle koordineli ve büyük bir uyum içinde çalıştığı TürkTraktör Ankara fabrikası, bu çalışmaların sonucunda “Bronz Fabrika”unvanını almaya hak kazandı.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, bugüne kadar kararlılıkla ilerledikleri bu süreçte ulaştıkları Bronz Fabrika seviyesinin kendileri ve sektör için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“WCM, dünya klasında üretime farklı zamanların değişen ihtiyaçlarından gelişen metotlara bütünsel bir bakış açısı getirmiştir. Bu bakış açısının kazandırdığı ‘sıfır hata, sıfır kaza, sıfır arıza, sıfır kayıp ve atık’ yaklaşımı hem ürün kalitesini yükseltmemizi hem de maliyet kalite dengesini sağlamamıza yardımcı oluyor. Tarım sektörünün öncü üreticisi olarak bu metodoloji ile sistematik bir hedef doğrultusunda çalışıyoruz.”

Dünya Çapında Disiplin ve Kalite Anlayışı

WCM kapsamında geliştirilen projelerdenyeni motor üretim hattı yatırımınıörnek veren Votta; “Proaktif bir yaklaşımlayeni motor üretimi için hareketli bant sistemi oluşturuldu. Bu sürecimizde verimliliği ciddi oranda artırmayı ve geleceğe bu günden hazır olmayı hedefledik” dedi.

WCM takımları arasındaki kuvvetli iletişim, işbirliği ve ekip ruhunun kendilerini başarıya taşıdığını vurgulayanMarco Votta, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Sektörde ilk Ar-Ge merkezine sahip, üretim gerçekleştiren lider firmayız.Ankara ve Erenler üretim tesislerimizde 48 hp’den 140hp’ye kadar New Holland, Case IH ve Steyr markalı 9.000 üzerinde farklı model traktör üretimi ile yurtiçi ve yurtdışı satışını gerçekleştiriyoruz. Bu kadar büyük operasyonu rekabetçi ortamda sürdürmek ve liderliğimizi koruyabilmek için bu metodolojiyifabrikamızda bir yaşam biçimine dönüştürdük.2000’e yakın çalışanıyla Ankara fabrikamız iş güvenliği konularının sistematik uygulanması, kalite ve maliyet iyileştirmeleri, çalışanlarımız tarafından süreçlerin geliştirilmesi için sunulan öneri adetleri ve çalışanlarımızın kendi hayata geçirdiği iyileştirme süreci olan Kaizen faaliyetleri,  tesis hedefleri ile performans göstergelerini önemli bir düzeye ulaştırmıştır. Bu zorlu denetim ve puanlama sürecini “Bronz Fabrika” ile tamamlamış olmak, başarılarımızı dünya çapındabir disiplin ve kalite anlayışı ile gerçekleştirdiğimizin bir örneğidir.”

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Elektrikli Araç Sayısı Yüzde 55 Arttı

2017 yılında dünya genelindeki elektrikli araç sayısı 2016 yılına oranla yüzde 55 artış gösterirken, toplam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super