Home / Ekonomi / Avrupa Birliği Ve Kuzey Afrika’daki Artış Sürüyor

Avrupa Birliği Ve Kuzey Afrika’daki Artış Sürüyor

Türk çelik sektörü yılın dokuz aylık dönemini miktarda 12,3 milyon ton, değerde 6,7 milyar dolarlık ihracatla kapattı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; Eylül ayı ihracatıise geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 5,8 azalışla 1,3 milyon ton, değerde yüzde 5,4 düşüşle 718 milyon dolarolarak gerçekleşti.

Olumsuz tabloya rağmen yılın başından bu yana Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan miktar bazındaki ihracat artışlarıyılsonu tahminlerinin gerçekleşeceğini işaret ediyor.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Eylül dönemiverilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1artışla12,3milyon tonoldu. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,4 düşüşle 6,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri  de eklendiğinde Türkiye’nin 2016 yılının dokuz aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 12,9 milyon ton, değer bazında ise 8,2milyar dolar oldu.

Ocak-Eylül dönemindeki çelik ihracatı bölgeler bazındaincelendiğinde; liderliği4,1 milyon tonla Ortadoğu sürdürdü. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 25 artış ile 2,6 milyon tona yükselenAvrupa Birliği ülkeleri, 1,8 milyon tonla Kuzey Amerika bölgesi ve yüzde17artış ile 1,7 milyon tonaulaşanKuzey Afrika ülkeleri izledi.

Aynıdönemde Türk çelik sektörünün miktar bazında en fazla artışyakaladığı ilk üç ülke; Mısır, Yemen ve İsrailolarak sıralandı.

Dokuz aylık dönemde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasındailk sıra5,4milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliğinin oldu. İnşaat çeliğini;1,4milyon tonla sıcak yassı, 1,3 milyon tonla dikişli boru ile1,1milyon tonla profiltakip etti. Ocak-Eylül ihracatında miktar bazında geçen yılın aynı dönemine göre en çok artış yakalanan ilk üç ürün ise sırasıyla filmaşin, yassı soğuk ve yassı sıcak olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2016 yılı Eylülayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 5,8 azalışla 1,3 milyon tona, değerde yüzde 5,4düşüşle718 milyon dolara geriledi.

Türk çelik sektörünün Ocak-Eylül dönemine ilişkin ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci,“ Yılın dokuz aylık dönemini miktar bazında yüzde 1 artışla 12,3 milyon ton, değer bazında yüzde 13,4 düşüşle 6,7 milyar dolar ihracat ile tamamladık. Eylül ayında ise yine miktarda yüzde 5,8, değerde ise yüzde 5,4 düşüşle karşılaştık. Geçtiğimiz ay uzun bayram tatilinin de araya girmesiyle ihracatta bir yavaşlama yaşadık. Bu durumu önümüzdeki dönemde tersine çevireceğimize inanıyoruz” dedi.

Namık Ekinci, “Her ne kadar ihracatta düşüş yaşıyor olsak da bizi umutlandıran gelişmelerde oluyor. Örneğin; bölgeler bazında Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika bölgelerine yaptığımız ihracattakiartış trendinin devam ettiğini görüyoruz. Ülke bazında ise Mısır, Yemen, İsrail, İspanya ve Hollanda’ya yaptığımız ihracattaki artış olumlu. Özellikle Yemengeçmiş yıllarda başlıca pazarlarımız arasındaydı ancak ülkede yaşanan problemler maalesef ihracatımızı olumsuz etkilemişti. Son dönemde Yemen’in siyasi ve ekonomik istikrarındaki kısmi iyileşme sayesinde artış sürüyor.Böylelikle Yemen’e dokuz aylık dönemde yaptığımız ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 100’lük artışla 450 bin tona ulaştı. İlerleyen dönemlerde bu artı yönlü gelişmelerinihracatımızın geneline de yansımasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Geçen Yıl Ar-Ge’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık

Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl 10 milyar 710 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super