Home / Yazarlar / Mehmet Şimşek / İlimiz Kuş Olsa Uçamaz!

İlimiz Kuş Olsa Uçamaz!

Muhterem, okurlarım. Sözlerime, başlarken hepinizin; Kurban, Bayramınızı Gönülden Kutluyorum. Allah, hepimizi sağlık ve sıhhatle nice: Bayramlara, kavuştursun inşallah.

İlimizde, her gün 17 Gazete çıkıyor. Bu, Gazeteler her gün yayınlanmaktadır. Geçen, bayramda da tanık olduğumuz gibi; Bu, Kurban Bayramının da ilk gününde hiçbir mahalli gazete yayınlanmadı. Gazetelerin, yayınlamayışı şahsen beni çok rahatsız etti.  İnsanların, haber alma özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Bu, durumu doğru bulmuyorum.  1989 Yılında, Büyükşehir Unvanını Alan; Konya İl Merkezinin, nüfusu iki milyon, seksen beş bin kişidir. İlimiz, 31 İlçeye sahiptir.

Bayram, tatillerinin ilk gününde bir tek bile: Mahalli, Gazete Yayınlayamayan;  Mahalli Yöneticilerimiz,  Yerel Yöneticilerimiz ve Halkımız: Bu, durumdan memnunlarsa; Bizim, yazar, çizerler olarak memnun olup, olmayışımız: Hiçbir, şey ifade etmediği anlamına gelir. Eğer, Bayram Tatillerinde gazetelerin yayınlamasını;  Gazete Sahipleri, İlimizi Yönetenler, Yazar arkadaşlarım içlerine sindirebiliyorlarsa: Gazete Çalışanları ve biz ne yapabiliriz ki! Gazete, çalışanlarının birçoğu geçinebilecek;  Asgari, ücreti bile aldıkları kanaatinde değilim. Öncelikle, Gazete Sahipleri çalışanların haklarını tam olarak vermelidir. Sigortasız, olarak hiç kimse çalıştırılmamalıdır. Hassaten, İş Verenlerin ve Çalışanların: Dikkatlerini, çekiyorum! Günümüzde, hiç kimse hayat garantisi olmadan; Çalıştırılmalarını, çalışanların da sigortasız çalışmalarını doğru bulmuyorum. Her, şeyi devletten beklemeyelim.  Bu, bağnazlıktan, vurdumduymazlıktan: Vazgeçelim, diyorum. Bazı, insanlar bu sözlerimden rahatsız olacaklardır. İstisna, kaideyi bozmaz fakat oyun; Kuralına, göre oynanmalıdır. Öbür, dünya’ya kul hakkıyla gitmenin ne anlama geldiğini:  Zengin, fakir her kişi çok iyi bilir.

Bazı, yazar arkadaşlarımız bildiklerini, tecrübelerini;  Vatandaşlarımızla, paylaşıyorlar. Bu, hizmeti fahri olarak hiçbir maddi menfaat: Beklemeden,  fahri olarak gönülden yapıyorlar. Allah, onlardan razı olsun.  Bayramlarda, gazete yayınlamayan;  Gazete, işletmecilerini şiddetle kınıyorum. Bu, konu İlimize hiç yakışmıyor. Basının,  kolunun, kanadının kırık olduğunu: Bu, nedenle ifade etmeye çalışıyorum. Şahsen, şunu anlıyorum; Basın, camiasının ayakları topal, gözleri kör, kanatları kırık: Olduğunu, düşünüyorum. Bu, nedenle İlimiz, kuş olsa uçamaz diyorum. Hak, dağıtanlar yasalar gereğince çalışanların; Haklarını, tam olarak vermelidir. Çalışanlar, haklarını tam olarak almalıdır. Görevlileri, hak dağıtanları, haklarını alamayanları uyarıyorum! Allah, kullarına kul, hakkıyla gelme diyor. Günümüzde, kul hakkı yiyenlerin çoğunlukta olduğu kanaatindeyim.

Açıkça, dile getiriyorum. Yerel, Yönetimler halkın gözünü boyamaktan vazgeçmelidir. Sokaklara, çöp kokusundan girilmiyor. Temiz, hava alabilmek için evinizin sabahları pencerelerini bile açamıyorsunuz. 37 senedir, Konya İlinde yaşayan bir vatandaşım.  Araştırmacı, olarak İlimizde yaşayan:  İnsanların,  yaşantılarını ve şehrimizde meydana gelen olayları; Yakından, takip ediyorum. Söylediklerimin,  doğru olup olmadığını: Okurlarımın, takdirlerine sunuyorum.  Hiç, kimseden, hiçbir kurum ve kuruluştan; Zerre,  kadar şahsi bir menfaat beklemiyorum.

Türkiye’nin ve İlimizin sorunlarını yakından: Takip, etmekle kalmıyorum. Yetkilileri ve görevlileri daima uyarıyorum. Zaman, zaman sorunları görevli ve yetkililere sözlü veya yazılı olarak; İletmeye, duyurmaya, uyarmaya çalıyorum. Buna, rağmen yetkili ve görevliler: Gördüklerini, görmeze, duyduklarını duymaza veriyorlar. Hele, Konya Oto Garı, tam bir yolgeçen hanı olmuştur. Oto Gar’a, kokudan girmek çok zor. Parklar, Bahçeler, sahipsiz. Hiç, bir yerin sahibi ve sorumlusu yoktur. Mevcut, yönetim ne yaparsa yapsın; Hiç, kimsenin umurunda değil. Seçmenlerimiz, mevcut yönetim değneğini assa ona oy veriyor.  İlimizin, halkı mevcut yönetimin alternatifi yok diyor. 15 Sene,  geçmesine rağmen; Ülkeyi, yönetenler değiştirilmiyor. Mevcut, zihniyet seçmenler bize nasıl olsa oy veriyor. Bu, karar iyi karar yola devam diyorlar. Ülkeyi, kendi bildikleri gibi yönetiyorlar. Kanaatimce, Konya halkı padişahlıkla yönetilmek istiyor.

Allah, bu ülkenin akıbetini hayır eylesin.

 

Mehmet ŞİMŞEK

     Art. Yazar

About admin

Check Also

Dikkat!

AKP’li savaştan yana olanlar seçimi kaybedince savaşmak için ERDOĞAN’IN emrini bekliyor. Fakat ERDOĞAN kaybedersek millet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super