Home / Yazarlar / Nazım Peker / Emir Demiri Kesmez Mi?

Emir Demiri Kesmez Mi?

Türkiye 15 Temmuz kalkışmasından sonra, haklı ve haksız gelişmelere neden olmakta. FETÖ’ye karşı alınan önlemlerin pek çoğu haklı ve gerekli. Amma, bazıları da var ki, gereksiz ve Türkiye’nin geleceğini karartacak nitelikte.

Eğer Türkiye bir hukuk devletiyse; alınan önlemlerin ve çıkarılan KHK’rinde hukuka uygun olması ve benimsenmesi gerekir.

TSK, siyaset dışı bilinirdi. F tipi örgüt, kimi siyasilerin de himmet ve gevşeklikleriyle TSK’ya ne yazık ki sızmış. Köklü bir geçmişi ve şanlı bir mazisi olan TSK, bu terör örgütü elemanlarını hızla ayıklamakta! Siyasi irade de, bu ayıklamalara artık “ŞERH” koymamakta.

TSK, mevcut personelinin pek çoğunu kaybetmiş ve ayıklamış durumda. TSK’nın hızla eski konum ve gücüne kavuşması için; tabandan eleman kaynağının olması gerekir. Bu kaynak: Askeri okullardır.

Siz 15 Temmuz kalkışmasının tek sebebi olarak Askeri okulları görüp bunları kapatır, burada ki gençleri de askerlikten men ederseniz; TSK’nın bu açığı nereden ve nasıl karşılanacak?

Kaldı ki bu gençler, TSK’nın en masum ve emir alan bireyleriydi. Askerliği yapanlar bilir. Askerde bir deyim vardır. “Emir demiri keser.” Bu öğrencileri komutanları, “Cumhurbaşkanımıza suikast düzenleyeceklermiş, giyinin gidiyoruz.” Ya da, “PKK saldırı yapacakmış kuşanın önlem alacağız.” Ya da “Haydi çocuklar gece tatbikatına” diyerek yataklarından kaldırılıp sokaklara çıkarılıp ve kalkışmaya alet edilmişlerse; bu yiğitlerin suçu ne?

Efendim Askeri Akademi açılacakmış ve ihtiyaç oradan karşılanacakmış; kaç yıl geçecek? Askeri okullardan atılan bu gençler oraya da giremeyecekler. KHK de öyle deniyor.

Elbette devletimizin iyi niyetli olduğu kanaat ve düşüncesindeyiz. Ama bunun bir hata olduğunu da söylemek zorundayız.

Hatalardan dönmek bir erdem değil mi?

İş çığırından çıkmak üzere; TSK’nın ve devletin çeşitli kurumlarında halen var olan pasif FETÖ’cüler, aldıkları emir gereği bu işi sulandırmak ve devleti: F tipi terör örgütünden temizleme gayretlerini “Yok artık!” haline getirme gayret ve çabasındalar.

Açığa alınan pek çok TSK mensubunu, öğretmen, hâkim ve savcıyı ve diğerlerini yeniden bir gözden geçirmekte fayda var.

Sulandırılmış ve gerçekliği tartışılır bir FETÖ soruşturması ve temizliği en çokPensilvanya’nın işine yarar.

Sayın Valilerimiz ve FETÖ soruşturmasında görev alan her alandaki bürokratlarımızın, bir kuyumcu terazisi gibi hassas tartarak mağduriyetlere fırsat vermemelerini rica ediyor ve bekliyoruz. Zaten aldıkları emir gereği pasif FETÖ’cüler masum pek çok kişiyi şikâyet ederek işi; haklılık mecrasından çıkarmaya da çalışmaktaymışlar.

TSK’nın eleman ihtiyacını karşılayan en az 200 yıllık mazileri olan askeri okulları yeniden açmak ve aldıkları emir gereği meydanlara çıkan askeri öğrencilerin de haklarını iade etmek gerekir diye düşünmekteyim.

Emir demiri kesiyorsa; suçlu kim?

 

Esen kalınız.                                   Nazım PEKER

About admin

Check Also

Cemaatler Ve Siyaset

“Cemaatler, tarikatlar” denince aklımıza İslam dini adına oluşan gruplar gelir. Cemaat ile tarikat arasında bazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super