Home / Ekonomi / Ocak-Temmuz Döneminde Çelik İhracatı 9,4 Milyon Ton Oldu

Ocak-Temmuz Döneminde Çelik İhracatı 9,4 Milyon Ton Oldu

7 ayda en fazla artışı yakalayan Mısır’a en çok inşaat çeliği, sıcak yassı ve filmaşin ihraç ettik

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Türk çelik sektörü Temmuz ayını düşüşle geride bıraktı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; Temmuz ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 18,2 düşüşle 1,1 milyon ton, değerde yüzde 24 azalışla 607 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk çelik sektörü yılın yedi aylık dönemini ise miktarda 9,4 milyon ton, değerde ise 5,1 milyar dolarlık ihracat ile kapattı. 2016 yılının yedi aylık döneminde artış trendi devam eden Mısır’a gerçekleştirilen ihracat yüzde 77 artışla 884 milyon tona ulaştı. Bu dönemde Mısır’a en çok ihraç edilen ürünler inşaat çeliği, sıcak yassı ve filmaşin oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Temmuz dönemiverilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 azalışla9,4milyon tonoldu. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17,6 düşüşle 5,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri  de eklendiğinde Türkiye’nin 2016 yılının yedi aylık dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 9,9 milyon ton, değer bazında ise 6,2 milyar dolar oldu.

Ocak-Temmuz dönemindeki çelik ihracatı bölgeler bazındaincelendiğinde; liderlik 3,3 milyon tonla Ortadoğu’nun oldu. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 18 artış ile 1,8 milyon tona yükselenAvrupa Birliği ülkeleri ve yüzde30artış ile 1,4 milyon tonaulaşanKuzey Afrika ülkeleri izledi. Aynıdönemde Türk çelik sektörünün miktar bazında en fazla artışyakaladığı ilk üç ülke; Mısır, İsrail ve Hollandaolarak sıralandı. Sene başından beri yükselişte olan Mısır’a yapılan çelik ihracatı yüzde 77 artışla 884 milyon tona ulaştı. Türk çelik sektörü Mısır’a en çok inşaat çeliği, sıcak yassı ve filmaşinihraç etti.

Yedi ayda en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasındailk sırada4,3 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliği yer aldı. İnşaat çeliğini;1milyon tonla dikişli boru, 982 bin tonla sıcak yassı ve842 bin tonla profiltakip etti. Geçen yılın yedi aylık dönemine göre miktar bazında 102 bin ton artarak 557 bin tona ulaşan filmaşinen çok ihracat artışı yakalayan ürün oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2016 yılı Temmuzayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 18,2 düşüşle 1,1 milyon ton oldu. Değer bazındaki çelik ihracatı ise yüzde24 azalışla 607 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Geçen Yıl Ar-Ge’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık

Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl 10 milyar 710 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super