Home / Ekonomi / Kazalar Sonrasında Bilmediklerimiz

Kazalar Sonrasında Bilmediklerimiz

Trafik veya iş kazaları sonrasında karşımıza çıkan en büyük sorunumuzun mevzuat hususunda ne yapmamız gerektiğini bilmememiz olduğunu değerlendiren Antalya Kaza Mağdurları, Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği (KazaMağdurDer) Genel Başkanı Ali Körükçü bir açıklama yaptı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Körükçü şöyle devam etti; “kaza yapan ve zarar gören kazazedelerin olay anı ve sonrasında muhakkak hangi bilgi ve belgeye ihtiyaçları olacağını, nereye ve nasıl müracaat edeceklerini düşünerek tedbir almaları gerektiğini; aksi halde hak kayıplarına uğrayacaklarını bilmeliler” dedi.

Kazaların meydana gelmesi ile Sigorta ve tazminat işlemlerinde uyuşmazlıklar halinde,  kaza anı ve sonrasında yapılacak işler ile başvuru usüllerinde pekçok hata yapıldığını  görmekteyiz.

Özellikle trafik kazalarında sigorta şirketlerinin düzenlediği poliçe kapsamında yapılan yasal değişiklikler, araç sahibi ve sürücülere büyük sorumluluklar yüklemektedir. Zaten son iki yılda ‘karayolları zorunlu trafik sigortası’ nda risklerin arttığını ve bu nedenlerin de yapılan zamlara gerekçe gösterildiğini bilmekteyiz.

Yaşanılan kazalarda poliçe teminatları ve tazminatların başvuru şekilleri de değişmiş, ilk müracaatların ilk olarak ilgili sigorta firmasına, sonuç alınamaması durumunda yine gereken bilgi ve belgelerle zarar talep miktarları da dikkate alınarak Tüketici ve  Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmekte olup ayrıca Tahkim Komisyonlarına da başvuru yapılabilmektedir..

Kaza yapan ve kusurlu olan sürücülerin verdiği zararların daha sonra kendilerinden ve mirasçılarından rücuu edileceği de yasa gereği olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Ayrıca araç değer kayıpları da taraflarca talep edilmekte ve dava konusu olmaktadır. Burada kusur oranları ve Ekpertiz ile Tramer raporları büyük önem taşımaktadır.

Trafik kazası neticesinde maddi zarara uğrayan kişi bu zararını, kusurlu tarafın sigortası olmadığı yada kazaya neden olan/çarpan kişi belli olmadığı takdirde Güvence Hesabına başvurarak tahsil edecektir.

Trafik sigortalarında hesaplanan prim miktarları 18 Haziran 2014 tarihinde uygulamaya konulan yeni sistemle düzen altına alınmış ve sürücülerin son 10 yıllık hasar geçmişi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde kayıt altına alınmıştır. Yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödenmesi için yayımlanan genelgeye göre sigorta şirketleri, 1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren yaklaşık 1 milyon sürücüye fazladan alınan primlerin iadesini yapacaktır. Bu iade bedeli ortalama 100 TL tahmin edilmektedir. Fakat bu meblağ, hasarsızlık oranına göre değişecek ve sigortalıya iade edilecektir.

Araç sahibi sigortalılar 31 Temmuz 2016 tarihinden sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin www.sbm.org.tr’ sitesine girerek iade tutarlarını kendileri de görebileceklerdir.

İş kazalarında da durumun çok farklı olduğu söylenemez. Mevcut (5510 sayılı) Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu hükümlerinin ve yapılan düzenlemelerin dikkate alınmaması, gerekli hukuksal desteği de almamamız yada geç müracaatların olması hak kayıplarına neden olmaktadır.

Trafik ve iş kazaları istatistiki verileri de şöyle olmuştur:

Trafikte geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında 2 bin 557 kişi hayatını kaybetti, 252 bin 106 kişi yaralandı. Tescilli araç sayısı 2015’te 20 milyon 286 bin 331’e yükseldi. Sürücü belgesi sayısı 27 milyon 481 bin 703’e çıktı. 2015 yılında Sürücülere toplam 2,5 milyar lirayı aşan para cezası kesildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ise 2015 yılında en az 1730 işçinin can verdiğini açıkladı.

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super