Home / Yazarlar / Nazım Peker / Bu Yılan Sizi De Sokacak-Madde Alışkanlığı

Bu Yılan Sizi De Sokacak-Madde Alışkanlığı

Başlık çok enteresan değil mi? Aslında hiçte öyle değil. Bu yazımı adı bende saklı derdi, ülke ve gençlik olan bir öğretmenimizin ikazı ve hatırlatması üzerine yazmaktayım. Kendisine ülkem ve ülke gençleri adına teşekkür ediyorum. Ülkelerin geleceği GENÇLİK!  Fakat bu gençlik nereye koşuyor, daha doğrusu nereye koşturuluyor? Haberiniz var mı? Gençlerimizi kimlere ve nelere emanet ettik biliyor muyuz?

Genelleme ne kadar doğru olacak bilmiyorum. Fakat gençliğin iki derdi var gibi: Madde ve Cinsellik.

Daha seksi olmayı empoze eden bir kozmetik ve estetik sektörü, kadın erkek ilişkilerinde bir kalbe üç-dört aşkı sığdırantv dizileri, kazanmak için her yolu mubah sayan yarışmave evlilik kurumunu; her türlü görsel şova dönüştüren evlilik programlarından ne bekliyorsunuz?

Suçluların cezasını çekmeden ve rehabilite edilmeden salınıverdiği bir adalet ve sağlık sisteminden, her türlü pornografiye kolayca ulaşılan bir iletişim sektöründen ülkenin ve ülke gençlerinin ne kazanacağını sanmaktasınız?

Devlet, gençleri yozlaştıran, beyinlerini uyuşturan, çalışmadan zengin olmayı hedefleyen, çalmayı, rüşveti-hırsızlığı görmeyen bir yapıdaysa: gençlikten ne bekleyeceksiniz?

Peki! Devlet gençleri bu tuzak ve zehirlerden uzak tutacak gerekli önlemleri neden almaz? Gerekli yasal ve sosyal düzenlemeleri neden yapmaz?

Öyleyse, görev bizlere düşmüyor mu? Devletin yapmadığını ya da yapmak istemediğini bizler yapmalıyız. Hem kendimize hem GENÇLERİMİZE sahip çıkmalıyız.

Okullarımızda madde bağımlısı ve kullanıcısı gençlerin sayısı hızla artmaktadır. Madde denilen şey her türlü uyuşturucu; esrar, eroin,bali,ekstazi( Extacy) hapları vs.

Devlet neden bunu önlemenin yollarını aramıyor? Neden maddeye ulaşım bu kadar kolay ve ucuz? Okul önlerinde 5 liraya madde satılır mı? Satılıyorsa bunun gayesi nedir? Türk gençliğinin beynini çürütmek, düşünemez ve üretemez hale getirmek değil midir? Bu insanlar bu cesareti nereden almaktalar? Ne demek okul önlerinde öğrencilere 5 TL’ye madde satılması?

Buradan ülkenin Adalet, İçişleri, Sağlık Bakanlıkları ile Valilerimizi, emniyet müdürlerimizi, belediye başkanlarımızı ve okul idarecilerini uyarıyor ve ikaz ediyorum: Bu yılanın yaşamasına izin vermeyiniz ve başını eziniz.

Aksi halde bu yılan sizi de sokacak.

Hükümete ve Başbakan Binali Bey’e de bir çift sözüm olacak: Lütfen şu Başkanlık ve Anayasa takıntınızdan vaz geçiniz de ülkenin evlatlarını içine düşürüldükleri bu bataklıktan kurtaracak önlemleri alınız.

Ne yazık ve ne kadar acı ki, AMATEM’de 15-16 yaşlarında çocukların tedavi gördüğünü bilmekteyiz. Ayıp değil mi, günah değil mi, yazık değil mi?

Yıllara göre AMATEM’de tedavi görenler: 2007’de:18.061, 2008’de:67.293, 2009’da:108.687,2010’da:137.187, 2011’de:157.216, 2012’de:227.298, 2013’de:258.441 kişi.  Ne yazık ki bu sayı her yıl artarak devam etmektedir.

Eğer önlem alınmaz ve iş, sıkı tutulmazsa Türkiye; dünyanın madde bağımlısı hastaları en çok ülkeler sınıfına girecektir.

2023’ü lider ülke olarak karşılamak istiyorsak; gençlerimizi bu illetten kurtaralım, onları ilim ve kültürle buluşturalım, buluşturacak imkânları sağlayalım. Yarınlar geç olmadan.

 

Esen kalınız.                                             Nazım PEKER

 

NOT: Konya’da: Baş harfleri: F-S-H olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizin medde merkezi olduğu söylentisi var. İlgililere önemle duyurulur. N. Peker

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super