Home / Kültür-Sanat / Ressam Süleyman Karakul İle Doğanın Büyülenen Güzelliklerine Yolculuk

Ressam Süleyman Karakul İle Doğanın Büyülenen Güzelliklerine Yolculuk

Resimlerinde Anadolu kırsalındaki emek ve estetik birlikteliğini yansıtan Ressam Süleyman Karakul’un resim sergisi, Bayındır Levent Tıp Merkezi ve Şeli Art Project işbirliğiyle 16 Eylül 2016 tarihine kadar İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Sağlık sektörünün öncü ve lider markası Bayındır Sağlık Grubu’nun sanata desteği aralıksız devam ediyor. Resimlerinde Anadolu kırsalındaki emek ve estetik birlikteliğini yansıtmaya çalışan, kırsal kesim insanlarını tuvaline taşıyan Ressam Süleyman Karakul, doğadan izlenimler sunduğu muhteşem resimleriyle sanatseverlerle buluşacak. Süleyman Karakul’un “Emek, Hareket ve Renk” adlı resim sergisi, Bayındır Levent Tıp Merkezi ve Şeli Art Project işbirliğiyle 16 Eylül 2016 tarihine kadar İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Resimlerinde, Anadolu kırsalındaki emek ve estetik birlikteliğini vurgulamaya çalışan Karakul, bu anlayışını yatay çizgisellikle, dikey figür ve manzara motiflerini kaynaştırarak gösteriyor. Işık-gölgeyi sıcak ve soğuk renklerle, pasajları yoğun bir biçimde kullanarak yansıtıyor. Doğayı gökkuşağındaki renk dizgesiyle ele alarak renklendiren Karakul, yeryüzünün doğal yapısını grafiksel bir anlatımla başkalaştırarak yorumluyor. Figürler ve manzara motifleri, toprakla kaynaşarak onun bir parçası olduğunu gösteriyor.

Süleyman Karakul Hakkında

Süleyman Karakul, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden 1974’te mezun oldu. 1986’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Grafik Ana Sanat Dalında lisans eğitimini tamamladı. Uzun yıllar resim öğretmenliği yaptıktan sonra 2001’de emekli olan sanatçı aynı zamanda reklam grafiği, kitap, dergi kapakları düzenlemesi ve karikatür gibi alanlarda da uğraş verdi.

Çok sayıda karma sergiye katılan sanatçı, 38 kişisel sergi açtı. 68’liler Vakfı 30. Yıl Etkinlikleri Resim Emek Ödülü’nü ve SAKÜDER 2015 Özel Sanat Ödülü’nü aldı. Birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı, halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Yaşar Gökçek Hoca, Konya Aydınlar Ocağı’nda anıldı

Hacıveyiszâde Mustafa Kurucu Hocaefendi’nin talebesi Yaşar Gökçek Hoca, vefatının 10. Yılında Konya Aydınlar Ocağı’nda aile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super