Home / Sağlık / Konya’da Cerebral Palsy Semineri Düzenlenecek

Konya’da Cerebral Palsy Semineri Düzenlenecek

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), 29 Mayıs Pazar günü Konya’da Zindankale Süleyman Şah Konferans Salonu’nda “Konumuz: Cerebral Palsy” Semineri’ni gerçekleştirecek.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, İki ayrı oturumda gerçekleşecek olan seminerin sabah oturumu “Cerebral Palsy’nin Tanı ve Tedavisinde Yenilikler” başlığıyla uzmanlara yönelik, öğleden sonraki oturumu ise aileleri bilgilendirmeye yönelik olacak.

Uzmanlar için düzenlenen “Cerebral Palsy’nin Tanı ve Tedavisinde Yenilikler” başlıklı oturum,  10.00 – 13.20 saatleri arasında Prof. Dr. Muharrem İnan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. Oturumda riskli bebek tanımı ve nörogelişimsel prognoz, erken müdahale programları ve nörogelişimsel tedavi, Cerebral Palsy, Cerebral Palsy’de ortopedik yaklaşımlar, Cerebral Palsy’de genito – üriner problemler, postoperatif rehabilitasyon ve Cerebral Palsy’li çocukta fiziksel aktivite konuları ele alınacak.

14.30 – 17.00 saatleri arasında ailelere yönelik olarak Prof. Dr. İpek Akman moderatörlüğünde gerçekleşecek oturumda ise ailenin kabul süreçleri, epilepsi, ameliyatlar, cerrahi sonrası rehabilitasyon süreçleri ve  ev programı ile ilgili bilgiler paylaşılacak. Ailelerin merak ettikleri sorular cevaplanacak. Katılımın ücretsiz olduğu bu buluşmaya Konya ve civar illerden katılım sağlanabilecek.

TSÇV Hakkında:

TSÇV, Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda geniş bir yelpazeye sahip ilk ve tek kuruluştur. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35.569 m2 alan üzerinde; Metin Sabancı Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi bulunmaktadır. TSÇV; kurulduğu günden bugüne binlerce çocuğa ve ailesine hizmet vermiş ve destek olmuştur. Bu bakış açıları ile CP’liler için çalışmalarına devam etmektedir. Detaylı bilgi için: www.tscv.org.tr

Cerebral Palsy Hakkında:

Cerebral Palsy (CP), hareketi programlayan, hareketi başlatan, hareketin düzenli olmasını sağlayan, beyin ve beyincikteki bozuklukların neticesinde oluşan, beyin engeli durumu olup ilerleyici değildir. Çocuğa eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarına işlevsellik kazandırılabilir. Böylece çocukların günlük yaşam kalitesi arttırılabilir ve yaşamlarını bağımsız sürdürmeleri sağlanabilir. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri; fizyoterapi, özel eğitim, iş uğraşı terapisi, konuşma terapisi, hidroterapi, spor, psikolojik destek ve sanat terapisi gibi birçok alanı içeriyor.

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

İleri Evre Meme Kanseri Hastaları İçin Psikolojik Destek

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), Europa Donna Hasta Derneği ve Pfizer Onkoloji’nin koşulsuz desteği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super