Home / Ekonomi / The Economist Kazakistan Yatırım Zirvesi Başlıyor

The Economist Kazakistan Yatırım Zirvesi Başlıyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Iktisat Proföserü Daron Acemoğlu’nun katılacağı Kazakistan Yatırım Zirvesi’nde iş dünyası, devlet, akademi ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler yer alacak.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, The Economist tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek zirveye Kazakistan’dan çok sayıda bakanın yanı sıra Londra Ekonomi Okulu (LSE) Küresel İlişkiler Enstitüsü Başkanı ve EBRD eski Baş Ekonomisti Erik Berglof; ve OECD Avrasya Rekabetçilik Programı Başkanı Antonio Somma da katılacak.

Zirvenin vizyonunu değerlendiren Prof. Daron Acemoğlu, “Yeni teknolojiler ve verimlilik artışına dayalı kapsayıcı büyüme, toplumun her kesiminin yaşam standardını artırmanın tek yoludur. ‘Ulusların Düşüşü’ kitabının temel tezi de, büyümenin kapsayıcı ekonomik kurumlara dayandırılması gerektiğidir. Dışlayıcı ekonomik kurumlar kısa bir süreliğine refah yaratmayı başarabilirler ama sürdürülebilir ekonomik büyümeye zemin oluşturmaları mümkün değildir. Bunun nedeni de dışlayıcı kurumların toplumun geniş kesimlerine yönelik fırsatlar yaratmaması ve teknolojik gelişmeler, inovasyon ve verimlilik artışına yönelik güçlü teşvikler sağlamamalarıdır.” dedi.

Önde gelen uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi The Economist’in etkinlik iştiraki, 2016 Astana Ekonomik Forumu çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Kazakistan Yatırım Zirvesi’ne ilişkin hazırlıkları tamamladı.

25 Mayıs Çarşamba günü Astana Bağımsızlık Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan zirve, üst düzey devlet yetkilileri, sanayi ve iş liderleriyle uluslararası yatırımcıları, ekonomistleri ve akademisyenleri, Kazakistan’ın ekonomisini çeşitlendirme hedefi doğrultusundaki gelişimini tartışmak üzere bir araya getirecek.

Zirve, Kazakistan Başbakanı Karim Massimov’un yabancı yatırımcıları çekmeye yönelik reform planlarını paylaşacağı konuşma ile başlayacak. Öğleden sonra ise misafirler, belirli bir sektöre ilişkin yatırım imkânlarının derinlemesine tartışılacağı sektörel yuvarlak masa toplantılarına katılacaklar. Her bir sektörel yuvarlak masa toplantısını ilgili sektörün Bakanı veya uluslararası örgüt yöneticisi idare edecek.

The Economist Intelligence Unit’in Baş Ekonomisti olan ve aynı zamanda Zirve’yi yönetecek olan Simon Baptist, Zirve’ye ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Kazakistan, 2014 yılından önceki on yıllık süreçte hızla büyüyen bir ekonomiye sahipti ancak son yıllarda petrol fiyatlarının düşmesi ve jeopolitik belirsizlikler birçok sorunu da beraberinde getirdi. Bununla birlikte petrol fiyatlarının durumu ve para biriminin dipten yukarı doğru değer kazanmasıyla önümüzdeki 12 aylık süreçte Kazakistan ekonomisinde önemli değişiklikler olması bekleniyor. Birçok petrol üreticisi gibi Kazakistan da fiyatlardaki bu düşüşü düzenlemek için petrol fiyatlarının yüksek olduğu zamanlarda biriktirmiş olduğu parayı kullanmaktadır. Bu tecrübeyle birlikte Kazakistan, ekonomik çeşitliliğin ve bu konuda yapılacak reformların öneminin farkına vardı.

Bu konferansa katılacak olan temsilciler, Kazakistan’ın izleyeceği reformlara, bu alandaki fırsatlara ve olası risklere ilişkin fikir alışverişinde bulunma ve uzman görüşlerini dinleme şansı elde edecekler.

Zirve, hükümet üyelerini ve iş dünyasını bir araya getirerek Kazakistan ekonomisinin geleceğini masaya yatırma fırsatı bulmalarını sağlayacaktır.”

Katılımı kesinleşmiş konuşmacı ve katılımcılar: Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanı Kuandyk Bishimbayev; Londra Ekonomi Okulu (LSE) Küresel İlişkiler Enstitüsü Başkanı ve EBRD eski Baş Ekonomisti Erik Berglof; OECD Avrasya Rekabetçilik Programı Başkanı Antonio Somma; Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Erlan Sagadiev; Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Dmitry Pankin; Dünya Enstitüsü Başkanı ve Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Sağlık Politikaları Yönetimi Quetelet Profesörü Jeffrey Sachs; Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanı Asset Issekeshev; Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Askar Myrzahmetov.

 

İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super