Home / Ekonomi / Karakap, Eczacılar Olarak Meslek Hakkımızı İstiyoruz.

Karakap, Eczacılar Olarak Meslek Hakkımızı İstiyoruz.

TEB 5. Bölge Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Cemil Karakap, 14 Mayıs Eczacılar günü münasebetiyle organize ettiği basın toplantısı ve gala yemeğinde yaptığı konuşmasında” Biz eczacılar olarak meslek hakkımızı talep ediyor ve istiyoruz” dedi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, 14 Mayıs Eczacılar günü münasebetiyle çeşitli etkinliklere imza atan Konya Eczacılar Odası son olarak basın toplantısı ve Dedeman otelde gala yemeği organize etti. Her iki toplantıda da eczacıların meslek hakkın istediğini vurgulayan Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, yaptığı konuşmalarda şu sözlere yer verdi. Bugün 14 Mayıs, eczacılık eğitimi veren kurumların çekirdeğini oluşturan ilk eczacılık sınıfının açılarak Türkiye’de bilimsel eczacılığın başlamasının yıldönümü. Modern eczacılığın temelini oluşturan ilk eczacılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839’dan bu güne 177 yıl geçti. Bugün Meslek Örgütlerimiz, geleceğin eczacılarını yetiştiren Eczacılık Fakültelerimiz, Eczacı Kooperatiflerimiz ve tüm meslektaşlarımızla birlikte Eczacılık Gününü kutluyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

İlk eczacılık dersinin verildiği yıldan bu yana ilaç ve eczacılık alanında hem niteliksel hem de niceliksel anlamda yaşanan tüm değişimlere rağmen toplum sağlığının korunması tüm meslektaşlarımızla birlikte en büyük hedefimiz olmuştur. Daha nitelikli bir sağlık hizmetinin sunulması, kamunun kaynaklarının rasyonel kullanılması ve sağlıkta güvenin artması için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin mensubu olmanın kıvancı ile 14 Mayıs’ları birlikte kutlayacağız.

Biz eczacılar gece gündüz demeden halk sağlığına hizmet etmekte ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Artık bu fedakarca vermiş olduğumuz hizmetlerin görünür hale gelmesini ve karşılığında da meslek hakkımızın verilmesi en büyük temennimizdir. Yaptığımız sağlık hizmeti karşılığında Avrupa’da olduğu gibi ilaca kattığımız değer karşılığında meslek hakkımızın verilmesini, halk sağlığını çok yakından etkileyen ilacın değersizleştirilmesinin önüne geçilmesini, Eczacılık mesleğinin ve eczanelerimizin yaşatılabilmesi, eczacılarımızın hak ettiği itibara kavuşturulması için bir an evvel “Eczacılık Meslek Hakkı Uygulaması” hayata geçirilmesini istiyoruz.

Eczane ise en kolay ulaşılabilen, halka en yakın sağlık kuruluşudur. Bu yeni tanımla birlikte eczacının görevi yeniden tanımlanmaktadır. Yıllar içinde eczacılık, havan eczacılığından, sunum yapan bir kimliğe, farmasötik bakım sorumluluğuna ve nihayet ilaçla tedavi yönetimi uzmanı kimliğine evrilmektedir.2009 yılından bu yana Eczacılık Haftamız belirli temalar etrafında kutlanmaktadır. Bu yıl ki temamız “Meslek Hakkı” olarak belirlenmiştir. Meslek Hakkı eczacının mesleki bilgi ve donanımına bağlı olarak tüm dünyada eczacılık hizmetlerinin çeşitlenmesi ve çeşitli nedenlerle eczacıların kolay ulaşılabilir olmasının sağlık sistemi için bir avantaja dönüştürülmesi talebi çerçevesinde şekillenen yeni rolleri karşılığında aldığı danışmanlık ve /veya hizmet ücretidir.

Meslek hakkı uygulaması, eczacı karlılığını ilaç fiyatlarından belirli bir oranda bağımsızlaştıracak, verilen hizmetin değerini ve karşılığını tanımlayacak, eczacıyı salt bir tacir olarak gören yaklaşımların terk edildiği bir sürecin başlatılması anlamını taşımaktadır. Meslek hakkı, eczacının bir sağlık çalışanı olarak verdiği hizmet bedelinin ödenmesidir. Ancak bütün bunların yapılabilmesi için eczacının mesleki bilgi ve deneyimlerini sürekli olarak geliştirmesi gerekecektir. Dünyada bedelsiz yapılan tek kamu hizmetini Türkiye’deki eczacılar vermektedir. Avrupa’da uygulanan ancak ülkemizde çok geri kaldığımız Meslek Hakkı Uygulaması’nın Türkiye’de bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”dedi

Konya Eczacılar Odası tarafından 14 Mayıs Eczacılar günü münasebetiyle Dedeman Otel’de düzenlenen gala yemeğine çok sayıda eczacı katılırken, Meslekte 40 ve 25. yılını tamamlayan eczacılar ile bugüne kadar Oda’da başkanlık yapan eczacılara plaket takdim edildi. Ardından ise 60. yıl pastasını kestiler.

Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap ve yönetim kurulu üyeleri geceye katılacak olan sanatçı Burcu Güneş’in programını ülke genelinde verilen şehitler dolayısıyla iptal ettiklerini ve geceye 70’ e yakın Şehit ailesinin davet edildiğini ve katıldığını ifade etti.

Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Recep Pekdemir; “ Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap ve yönetim kurulu üyelerinin şehitler için duyarlığından ve gala yemeğine şehit ailelerini davet etmelerinden dolayı kendilerine derneğim adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Geçen Yıl Ar-Ge’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık

Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl 10 milyar 710 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super