Home / Türkiye / Bilimsel Eczacılığın 177. Yılı Kutlamalarında Çocuklarla Buluşma

Bilimsel Eczacılığın 177. Yılı Kutlamalarında Çocuklarla Buluşma

Konya Eczacılar Odası tarafından organize edilen Bilimsel Eczacılığın 177. yılı kutlamaları  “Geleceğimizin teminatı çocuklarla Buluşma Etkinliği”ile Kent plaza AVM’ de start aldı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Etkinliğin açılışında konuşana Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz Cemil Karakap ”Bilimsel eczacılığın bu sene 177.yılını kutluyoruz. Eczacılar olarak bizler sağlık alanının vazgeçilmez bir parçası ve vatandaşlarımızın en kolay ulaşabileceği danışma noktalarıyız. Yıllardır eczacılar olarak halk sağlığına çok önemli hizmetler vermekteyiz.

14 Mayıs haftasında da her yıl olduğu gibi bu sene de vatandaşlarımızla bir araya gelerek eczacıların yaptığı danışmanlık hizmetini ön plana çıkarmak ve bu danışmanlık ile ilgili bilgiler aktarmaktayız.  Sizlerin de bildiği gibi teknoloji çok hızlı gelişmekte ve insanların bilgiye ve gereksinimi olan ihtiyaçlarına ulaşması son derece hızlı ve kolay olmaktadır. Fakat burada çok büyük bir tehlike ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Yetkin olmayan ve sadece ticari kaygı güden kişiler tarafından halk sağlığı ciddi anlamda tehdit altındadır.

Eczane dışında ve internetten satılan 10 ilaçtan 8 tanesi sahtedir. Dermokozmetikler de ise durum daha da kötü haldedir. Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında yapılan denetimlerde 1272 adet kozmetik üründen 937 adedinin teknik düzenlemeye aykırı olduğu, 119 adedinin ise güvensiz olduğu tespit edilmiş durumdadır. İşte bu durum insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.

İlacı ve ilaç hizmetlerini sunan ve bu konunun tek uzmanı olan eczacılar halk sağlığının korunması adına sürekli mücadele etmektedirler. Biz eczacılar eczanelerimizde güvensiz ve insan sağlığı açısından tehdit içeren hiçbir ürünü bulundurmuyoruz.

Biz eczacılar gece gündüz demeden halk sağlığına hizmet etmekte ve danışmalık hizmeti vermekteyiz. Artık bu fedakârca vermiş olduğumuz hizmetlerin görünür hale gelmesini ve karşılığında da meslek hakkımızın verilmesi en büyük temennimizdir.”

Protokol konuşmalarının ardından Kent plaza AVM’ de açılan Mini tanıtım Eczanesinde ziyaret eden çocuklara balonlar, Gürbüz Eczanede kitabı verilirken, çeşitli oyunlar oynatıldı.

 

İsmail Ethem TABORU

About admin

Check Also

Traktörde İlk Üç Manisa, Konya, İzmir…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -“Traktör sayısında, 88 bin 282 ile Manisa, 87 bin 985 ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super