Home / Yazarlar / Yar. Doç. Dr. Fahrettin Şanal / Meral Akşener Veya Siyasi Fırtına

Meral Akşener Veya Siyasi Fırtına

Geçen hafta Perşembe günü Konya’da siyasi bir fırtına esti. Esti ama geçmedi. Hani normalde fırtına çıkar, eser ve geçer. Bu sefer ki öyle değil. Siyasi rüzgâr herkesin dilinde dönüp duruyor. Herkes dediysek bizim tanıdıklarımızı,  arkadaşlarımızı kast ediyoruz. Gerçi özgür basından okuduğumuz kadarıyla bu fırtına bütün illerimizde hissedilmeye başlamış. Sizlerde hissettiniz mi?

İyi de bu fırtınayı kim çıkarıyor? Türkiye’nin kaderini etkileyecek bu bayan fırtınaya karşı kimler, ne gibi tedbirler(!) alıyorlar? O tedbirlerin bu bayan fırtınayı durdurma gibi bir şansı var mıdır? Bu rüzgâra kimler nefesleriyle destek vermektedirler? Durun yahu daha bu siyasinin adını bile söylemedik.

Adını hemen söylemeyelim. Onun yerine milli şairimiz Ziya Gökalp’tan bir beyit yazalım. Ne diyordu Ziya Gökalp?

Değildir kahraman yalnız er kişi

Bir aslan aslandır olsa da dişi.

Bu fırtınanın adı başka bir deyişle bu aslanın adı Meral Akşener’dir. Evet, geçen hafta bu siyasetçimiz Konya’da sadece ülkücülerin değil merkez sağ ve solun da destek verdiği bir toplantı yaptı. Salon toplantısında kimler yoktu ki? Salonda zannedersiniz genel seçimler hemen yarın yapılacakmış gibi bir heyecan vardı.

Aile politikacı olunca otomatikman bizlere de bir şeyler sirayet ediyor. Daha ortaokuldayken bile siyasi salon toplantılarını veya mitingleri izlemeye giderdik. Kimleri dinlemedik ki?  Merhum liderler Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş, Turgut Özal, Erdal İnönü, Necmettin Erbakan başta olmak üzere mevcut siyasilerin de halka açık toplantılarına hep katılmışımdır.

Örnek verecek olursak mevcut siyasi liderlerden Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere Sayın Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu da Konya mitinglerinde hep dinlemişimdir. Eyvah! Hemşehrisi olmakla övündüğümüz Sayın Bahçeli hakkında olumsuz bir şey yazmak bize yakışmaz. Zaten onun için bu yazıda zorlanıyorum. Çünkü yazımızın konusu olan Siyasi Fırtına en çok onu etkileyecek gibi görünüyor. Ama ne olursa olsun, yandaş olmayan, tarafsız ve objektif bir gözle gördüklerimi de anlatmak zorundayım.

Salon önündeki kalabalık ve izdihamı sizlere anlatamam. Bütün tanıdıklar oradaydı. Hiç şaşırmadığım kişiler ise Merkez Sağ geleneğinden gelenlerin orada olmaları idi. Biz salonda Turaneli Dernek Başkanı Sayın İsmail Ethem Taboru ve Ülkücü Hareketin aksakallılarından 80 lik Aydemir Sezginer ağabey ile beraber ön sıralarda oturduk.

Salondaki heyecan ve coşku Sayın Akşaner’i de coşturdu. Sayın Akşener yakın gelecekte “Cumhurbaşkanı da, Meclis Başkanı da Başbakan da ülkücü birisi olacak” dediğinde salonda yer yerinden oynuyordu. Genel başkan değil Başbakan olmak için yola çıktım demesi ayrı bir heyecan yarattı. Çünkü bu sözüyle milli merkez sağ destekli ülkücü hareketin tek başına iktidarını vaat ediyordu.

Kendisine  “paralel” yakıştırması yapanlara geometrik cevap vererek “yamuk” demesi en büyük alkışı aldı. Bu demektir ki paralel yaftası tutmadı. Nasıl tutsun ki? Toplantı Kuran’ı Kerim okunarak başladı. Sonra Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Hemen akabinde İstiklal Marşımız okundu. Sonra toplantı tertip komitesi başkanı açış konuşmasını yaptı. Sonrasında Asena yani Sayın Akşener mikrofonu aldı.

Onu dinledikçe aklıma Türklerin Ergenekon’dan çıkış destanı geldi. Ha, bu arada Ergenekon adı verilen “Milli Orduya Kumpas davası” Yargıtay kararıyla çöktü. Yani hukuken Ergenekon’dan yine çıkıldı. Sırada Siyaseten Ergenekon’dan çıkmak var. Onun için ise yol gösterecek Asena ortaya çıktı. Yine Ziya Gökalp’in sözleriyle yazımızı bitirelim. Sizler Börteçine yerine Asena, dört yüz sene yerine ister 19 isterseniz 14 sene diyebilirsiniz!

Börteçine kurdun adı,  Ergenekon yurdun adı,

Dört yüzsene durdun hadi, Çık ey, yüz bin mızrağımız!

 

Yar. Doç. Dr. Fahrettin Şanal

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super