Home / Yazarlar / Nazım Peker / Anayasa Ve Laiklik

Anayasa Ve Laiklik

Bu insanlar ya çok cesaretli ya da bunların içeceğine bir şeyler katıyorlar. Durup dururken gündem değiştirmekte, yarayı kaşımakta, toplumun sinir uçlarıyla oynamaktan zevk alıyorlar.

Yeni bir Anayasa” diye tutturdular. Ne yapamıyorsunuz, neyi yapamıyorsunuz da buna gereksinim duymaktasınız? Maksat “Yeni bir Anayasa “mı, yoksa yapılansuçların üstünü örtmeye yönelik arkadan dolanma taktiği mi?

Şanlı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin başkanı İ. Kahraman denen yaşını başını almış, cumhuriyetin nimetlerinden nemalanmış birisi: “Yeni Anayasa’da laiklik kavramı olmayacak” dedi.

“Bayram değil seyran değil. Eniştem beni neden öptü?” lük bir laf değilse şartlanmanın dışa yansımasıdır. Bu zihniyet, hep beylik laflar edegelmiş, ama ülke yararına tek hayırlı iş yapmamıştır. Pardon nankörlük yapmayalım: SİGARA yasağı ve uygulaması alkışlanacak belki de tek icraatlarıdır.

Tarih bilgisi sıfır, demokrasi bilgisi sıfır, hukuk bilgisi sıfır, din bilgisi sıfır. İşin garibi bu muhterem, Türkiye Cumhuriyeti Devletinde TBMM başkanı! Ne kadar acı. (Gelen baskı ve eleştiriler üzerine: sözlerini yalanlayacak ya yanlış anlaşıldım ya da benim şahsi görüşüm diyecektir.)

Laiklik, karma toplumların olmazsa olmazlarındandır. Laiklik bir lüks, bir ideoloji değil bir gereksinim bir ihtiyaç ve bir realitedir.

Laikliği kaldırdınız, devletin hukukunu ŞERİAT hükümlerine uydurdunuz: sınırlarımız içinde yaşayan Hıristiyan, Yahudi, ateistlerin hukukunu nasıl garanti altına alacaksınız?

  1. Erdoğan’ın Mısır’da yaptığı bir konuşma çok önemlidir. S. Erdoğan :” Ben Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır’da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir. Korkmayın laiklik; ateizm değildir” Bu tarihi önemi taşıyan konuşmayı yapmıştı.

Yoksa, o da mı yalan idi?

  1. İ. Kahraman’ın bu konuşmadan haberi yok mudur?

Olmaması imkânsız olduğuna göre: top mu çevirmekteler, nabız mı yoklamaktalar, tansiyon mu ölçmekteler?

İslam, “Doğru olun, dürüst olun, hakikatleri konuşmaktan korkmayın” der ve sıkı sıkı da bunu tembihler.

Madem niyetiniz öyle, neden eğip bükmekte ve dolanmaktasınız? İstediğiniz Oslo görüşmeleri ve Dolmabahçe mutabakatındaki durumuna mı düşmek?

Yapacağınız Anayasa, halkın ihtiyaçlarından ziyade sizlerin menfaat ve çıkarlarına yönelik olacağa benzemekte ki bakınız yıllar önce Adalet Bakanı M. Necati bu konu da ne demekte: “ ……Efendiler! Bir yasa çıkartılırken o memleket insanının gereksinimleri göz önünde tutulur.”

Siz ki ANAYASA yapmaktasınız: ama İçeriğinde neler var neler yok? Hiç kimse bilmiyor.

Bu işi, sahnelerde ancak hokkabazlar, “Hokus-pokus” diyerek şapkadan tavşan çıkararak yaparlar!

Laiklik olmayacak, Türklük olmayacak, Cumhurbaşkanı seçimlerinde üniversite mezunu olma şartı olmayacak öyle mi?

Peki bunlar benim ihtiyaçlarımı karşılıyor mu? Ben, donanımsız, üniversite mezunu olmayan, birkaç yabancı dil bilmeyen, ülke insanını mezhep ve etnik olarak tasnife tabi tutan birinin cumhurbaşkanı olmasını istemiyorum.

Bilmem anlatabildim mi?

 

Esen kalınız.                                    Nazım PEKER

About admin

Check Also

Traktör Var Ama Toprak Kalmadı

Sohbet sıklaştı. Söz köylünün durumuna geldi. Önce bir “ahhhhh!” çekti yanıkça. Sonra toplandı ve başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super