Home / Ekonomi / Sanal Alışverişler Ne Kadar Güvenilir?

Sanal Alışverişler Ne Kadar Güvenilir?

Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Enver Aytaç, Yaşamın gerçeği ve vazgeçilmezi olan internet üzerinden yapılan alışverişlerde aldanmamak için ne yapmalı sorusuna cevap vermeye çalıştı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre,  Mehmet Enver Aytaç; Evimizde veya işyerimizde bilgisayarımızın başında istediğimiz an alışveriş yapmak bazen o kadar zevkli ve keyifli ki anlatılamaz yaşanır. Üstelik birde özel indirim ve fırsatlar sunan siteler sayesinde sadece hesaplı alışveriş yapmakla kalmayıp yemek, sinema, tatil masaj vs. hizmetleri de avantajlı fiyatlara almış olabiliyoruz dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketici Koruma Derneği Başkanı Mehmet Enver Aytaç konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı.

“Şimdi gelelim İnternet üzerinden alışverişin ne kadar güvenilir olduğu sorusuna, verilecek cevapları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Şifrenizi bilgisayarınıza kaydetmeyin ve şifreniz kolay temin edilebilir olmasın.
 2. Ortak kullanılan bilgisayarlarda bankacılık işlemleri ve online alışveriş yapmayın.
 3. Lisanslı bir anti-virüs güvenlik programı kullanın ve sürekli güncel tutun.
 4. Kapalı devre, şifreli internet ortamı güvenli bir ortam oluşturur.
 5. Sanal kart ya da aylık limiti düşük kredi kartı kullanmak  da faydalı olabilir.
 6. Alışveriş yapacağınız siteler tanınmış, daha önce denenmiş olsun.
 7. Web sitesinde künye bilgilerinin, adres bilgisinin ve gerektiğinde başvurulacak yetkililerin isim ve telefonlarının açık bir şekil de listelendiğinden emin olun.
 8. Alışverişinizin toplam tutarını, fiyata KDV ve kargo bedelinin dahil olup olmadığı inceleyin.
 9. Sipariş ettiğiniz ürün sorunlu olursa nereye ve nasıl teslim edileceğini öğrenin.
 10. Kişisel bilgilerinizin korunup korunmayacağı hakkında bilgi edinin.
 11. Küçük harflerle yazılmış metinlere, cümlelere dikkat edin.
 12. Pek çok site SSL ya da SET denilen bağlantı güvenlik protokollerinin uygulandığını ödeme sayfasının web adresinin http://yerine “https//” ile başlamasından ya da kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak ekranın altında yer alması gereken bir kilit ikonundan anlayabilirsiniz.
 13. Para iadesi, ürün değişimi gibi konuları da göz önünde bulundurarak alışverişinizi yapmanız oluşabilecek sorunlarda size bir teminat sağlayacaktır. Bu yüzden bu tür konularda sıkıntı çıkarmayan mağazaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
 14. Piyasa fiyatından fark edilebilir bir ucuzlukta olan ürünleri daha dikkatli inceleyin. Ürün teşhir ürünü olabilir. Yan sanayi veya çakma tabir ettiğimiz ürünlerden olabilir. Ürün kalitesi farklı bir yapıda olabilir. Ürünün satışında yasallığı konusunda bir şüphe olabilir.

Kısacası, sanal alışverişte akibetin hezimete uğramaması için yukarıda sıralanan maddelere dikkat edip, aldanmadan mutlu sonuca ulaşabilirsiniz.” Dedi.

 

 İsmail Ethem Taboru

             Editör

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super