Home / Sağlık / Kanser Araştırmalarında Dünya Otoritesi Prof. Dr. Sadık Esener

Kanser Araştırmalarında Dünya Otoritesi Prof. Dr. Sadık Esener

Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde “Nano Ölçekte Yenilik: Fırsatlar ve Engeller” başlıklı konferans yapıldı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Kanser araştırmalarında dünya otoritesi olarak kabul edilen bilim insanı, Prof. Dr. Sadık Esener tarafından verilen konferans,  21 Mart Pazartesi günü Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de gerçekleştirildi. Konferansa Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da katıldı.

Oregon Sağlık ve Bilim  Üniversitesi Knight Kanser Enstitüsü Kanserde Erken Teşhis Araştırmalarının liderliğine getirilen Prof. Dr.Sadık Esener, kanser araştırmaları konusunda uluslararası arenada dünyadaki tüm ezberleri bozan, oyunun kurallarını değiştiren, öncü ve yenilikçi  bir bilim insanı  olarak tanımlanıyor.

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı da olan Prof. Dr. Sadık Esener; yeni girişimin liderliğini üstlenecek beceri, deneyim ve tutkuya sahip çok az sayıda bilim insanından biri  olarak değerlendiriliyor.

Tıp alanında ve özellikle kanser, kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklarla mücadele için  nanoteknoloji alanında inovatif yaklaşımlara tanıklık ettiğimiz  şu günlerde  Prof. Dr. Sadık Esener; “Nano Ölçekte Yenilik: Fırsatlar ve Engeller” başlıklı konuşmasında dinleyenleri; nano bilimin temel prensipleri ve nano tıp alanındaki yeni gelişmeler hakkında  ufuk turuna çıkardı.  Ayrıca, yeni gelişen nano -biyoteknolojilerin önündeki sosyo-politik engelleri, yaratacağı teknolojik ve ticari fırsatları tartışmaya açarak katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Sadık Esener, konferansta yaptığı sunumda; “Yeni görevim makro dünyadan nano dünyaya bir yolculuk olarak tanımlanabilir. Nano dünyada nasıl yaşanıyor? Nasıl çalışılıyor? Bilim adına nasıl daha fazla şey öğrenebiliriz? Bir kavramdan başlıyoruz, geliştiriyoruz, piyasaya sunuyoruz. Bizi bekleyen güçlüklerden biri sürdürülebilirlik. Bu mesele bizi çok farklı biçimlerde kaygılandırıyor. Su kaynaklarının tükendiğini düşünüyoruz. Sağlık bizi çok düşündürüyor. Örneğin antibiyotiklere karşı direnç gösteren hastalıklar. Nano mühendislik bu güçlükleri aşmamızı sağlayabilir mi? Enerji ve kişiselleştirilmiş (kişiye özel) tıp. Nano tıp nanoteknolojinin neler yapabileceğine iyi bir örnek oluşturuyor.  Beyin mühendisliği yapay zekaya adım atmamızı sağlayacak bir alan. Üç boyutlu organ üretimi de yapay yaşamı getirecek.”  şeklinde özetlenebilecek konulardan söz etti. Ayrıca kanserin sosyoekonomik büyük sorunlara yol açtığını söyleyen Prof. Esener, bu hastalığın ülkelerin ekonomilerine büyük etkisinin olduğunu da vurguladı.

Sabancı Üniversitesi  Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı konferansta yaptığı konuşmada; “Prof. Dr. Esener,  hepimizi gururlandıran parlak bir  geçmişe sahip. Özellikle nano tıp alanında öncü çalışmaları var ve çok sayıda patentin mucidi.  Tüm bunların yanında,  450’den fazla bilimsel yayına sahip ve çok sayıda teknoloji girişim şirketinin de kurucusu” olduğunu belirterek Prof. Dr. Esener’in,  dünya çapında bilimsel araştırmalar yürütürken, ülkesi ile bağlarını hiç koparmadığını, Türkiye Yüksek Öğreniminde, özellikle son dönemde ivme kazanan araştırma süreçlerine de değerli katkılarda bulunmaya devam ettiğini vurguladı.

Prof. Sadık Esener’in 2010 yılından itibaren Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyetinde aktif olarak yer aldığını belirten Güler Sabancı,  “Prof. Esener 2014 yılından bu yana da Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak üniversitemize katkı sağlamaktadır” dedi. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Knight Kanser Enstitüsü Kanserde Erken Teşhis Araştırmalarının liderliğine getirilen Sadık Esener’e yeni görevinde başarılar dileyen Güler Sabancı “katkılarından dolayı, Sabancı Üniversitesi ve ülkemiz adına  kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berkerin de katıldığı Nano Ölçekte Yenilik: Fırsatlar ve Engeller başlıklı konferans öğrenci, mezun, akademi ve bilim dünyası mensuplarından oluşan kalabalık bir grup tarafından ilgi ile izlendi.

 

 

 

 

 

Prof. Sadık Esener hakkında:

2010 yılından beri Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olan  Prof. Dr. Sadık Esener, 2014 yılından itibaren de Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısıdır.

Prof. Esener, Knight Kanser Merkezi’nin Wendt Kürsüsü’nün ve Kanserde Erken Teşhis Araştırmaları Enstitüsü’nün Kurucu Direktörü ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendislik öğretim üyesidir. Prof. Esener, San Diego California Üniversitesi’ndeki Nano Mühendislik ve Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerindeki görevlerinden izinli olup buradaki görevi sırasında Ulusal Sağlık Enstitüsü (NHI) / Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından desteklenen Kanser Nanoteknolojisi İçin Nano Tümör Mükemmellik Merkezi’nin Kurucu Direktörü ve Baş Araştırmacısı ve İleri Savunma Araştırmaları Ajansı’nın (DARPA) finanse ettiği üniversiteler arası Heterojen Entegre Fotonik Yongaları Merkezi’nin, 3B-Opto-Elektronik Katmanlı İşlemciler üniversite-sanayi işbirliğinin ve Hızlı Okumalı Optik Depolama (FROST) sanayi konsorsiyumunun direktörlüğü pozisyonlarında bulundu. Üniversitedeki laboratuarı, bilimin fotonik, biyofotonik ve nanotıp gibi alanlarına öncü katkılar yaparak öne çıkmıştır. Çok sayıda patentin mucidi ve eş mucidi olan Esener, 450’den fazla yayına sahiptir. Esener halihazırda Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığını yürütmekte olup Amerikan Optik Derneği’nin araştırmacıları arasındadır. Esener’in kurucularından olduğu kurumlar arasında UCSD Nano Mühendislik bölümü ve Tıpta Mühendislik Enstitüsü ile Nanogen (NGEN), Genoptix (GXDX),  Ziva, Cellix, Sonrgy, Devacell ve Trogenex gibi San Diego merkezli çok sayıda start-up şirket bulunmaktadır.

 

 İsmail Ethem Taboru

             Editör

About admin

Check Also

Ramazan Bayramında Hastalıklara Davetiye Çıkarmayın

Ramazan süresince fiziksel aktivitenin kısıtlanması, iftar ve sahur vakitlerinin günün az hareket edilen zamanlarına denk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super