Home / Ekonomi / Darüşşafakalı Çocuklar 14-20 Mart Küresel Para Haftası’nı Kutladı

Darüşşafakalı Çocuklar 14-20 Mart Küresel Para Haftası’nı Kutladı

Çocuk ve gençleri bütçe yönetiminde bilinçli davranmaya teşvik etme amacı taşıyan Küresel Para Haftası’nın Türkiye ayağı, FODER öncülüğünde düzenlenen etkinliklerle sürüyor.

Muhabirimizin edindiği bilgiye gore, Pazartesi günü Borsa İstanbul’un açılış gongu ile başlayan Küresel Para Haftası kapsamında bu kez Darüşşafaka öğrencileri SALT Galata’da yer alan Osmanlı Bankası Müzesi’ni ziyaret etti. 5. sınıf öğrencisi minikler FODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Attila Köksal’dan finansal okuryazarlık eğitimi aldılar.

Çocuk ve gençlerde finansal okuryazarlığı artırma amaçlı uluslararası Child & Youth Finance International (CYFI) organizasyonu, her yıl Mart ayının ikinci haftasında dünyanın pek çok noktasında Küresel Para Haftası etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl 14-20 Mart haftasında gerçekleştirilen organizasyonun Türkiye ayağına Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) öncülük ediyor.

Küresel Para Haftası’nda FODER çatısı altında, sivil toplum inisiyatifi ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlikte yürüttükleri etkinlikler hayata geçirildi. Bir yandan tasarruf bilincini oluşturacak projeler yürütülürken eş zamanlı olarak kurumsal ve bireysel üyelerinin dahil olduğu etkinlikler gerçekleştirildi.

Darüşşafakalı çocuklar Küresel Para Haftası’nı kutladı

Küresel Para Haftası etkinlikleri kapsamında 18 Mart Cuma günü SALT Galata’da yer alan Osmanlı Bankası Müzesi’ne Darüşşafaka öğrencilerinin katıldığı bir gezi düzenlendi. Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5. sınıf öğrencilerine yönelik müze turunun ardından öğrencilere FODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Attila Köksal tarafından finansal okuryazarlık eğitimi verildi.

Borsa İstanbul’da gong gençler için çaldı

Geçtiğimiz yıl 38 ülkede borsa açılış gonguyla başlatılan Küresel Para Haftası (Global Money Week), bu yıl ilk kez ülkemizde Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen tören ile start aldı. 14 Mart Pazartesi sabahı, Borsa İstanbul’un Açılış Gongu, SPK-FODER İşbirliğinde Küresel Para Haftası için çalındı.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer, SPK Kurumsal İletişim Daire Başkanı Emre Önyurt, FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ile FODER Başkan Yardımcıları Attila Köksal ve Dilek Bil’in yanı sıra yaşları 9-25 arasında değişen çocuk ve gençlerin katılımı ile gerçekleşen Küresel Para Haftası Açılışı Gong Töreni ile genç kuşakların hayallerine ve finansal geleceklerine yönelik sembolik destek ifade edildi.

Denizmen: “Akıllı ekonomi için akıllı tasarrufu bilen nesiller şart”

FODER Genel Başkanı Özlem Denizmen, Küresel Para Haftası’na ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“FODER olarak biz, finansal okuryazarlığı sürdürülebilir kalkınma ve büyümenin temel parametresi olarak görüyoruz. Gençler ve çocuklar ise bu parametrenin en önemli yapıtaşları. Küçük yaşta oluşacak tasarruf bilinci, hem gençlerimizin hem de ülkemizin geleceği için atılmış verimli bir tohum. FODER üyeleri, bu sorumluluğun son derece farkında. Akıllı tasarruf etmeyi bilen yeni nesiller, akıllı ekonominin olmazsa olmaz koşulu. Tüm FODER bileşenleri olarak bizler, gençlerimize ve çocuklarımıza bu bilinci kazandırmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.Türkiye’nin ekonomik geleceğini genç nesillerin finansal okuryazarlığı belirleyecek.”

Yılın teması “akıllı tasarruf”

OECD’nin de destek verdiği Küresel Para Haftası’nın bu yılki teması, “akıllı tasarruf” olarak belirlendi. Bu tema kapsamında çocuklara ve gençlere erken yaşlardan itibaren maliyet konusunda dikkatli olmalarını sağlayacak zekaya dayalı alışkanlıklar edindirmek hedefleniyor. Hayatın ilerleyen yıllarında karşılaşılabilecek finansal sıkıntılar konusunda bilinç oluşturulurken bir  yandan da para yönetimi yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

5 ilde yüzlerce çocuğa tasarruf bilinci aşılanıyor

Hafta boyunca İstanbul’un 21 ilçesinde, Sakarya, Bursa, Samsun ve Niğde’de pek çok ilköğretim okulu, lise ve üniversitede FODER tarafından finansal okuryazarlık eğitimleri verildi. FODER gönüllülerinin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi gönüllü öğrencileri Avrupa, Yeditepe Üniversitesi gönüllü öğrencileri ise Anadolu yakasındaki çocuk ve gençlere ulaştılar.

Küresel Para Haftası boyunca Beyoğlu Belediyesi iş birliği ile Turabibaba Kütüphanesi’nde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik finansal okuryazarlık eğitimleri de verildi.

 

İsmail Ethem TABORU

             Editör

About admin

Check Also

Arap Ekonomik Forumu’ndan Arap-Çin İşbirliğine Destek

Arap Ekonomik Forumu 12-13 Temmuz günlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlendi. Foruma katılanlar, Çin ile Arap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super