Home / Ekonomi / Asgari Ücrette 16 Avrupa Ülkesini Geçtik

Asgari Ücrette 16 Avrupa Ülkesini Geçtik

Eurostat’ın 24 Avrupa ülkesi ve ABD’deki asgari ücret düzeylerini içeren çalışması, Türkiye’deki asgari ücretin, 16 Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, TİSK, “Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk son artış, Türkiye’deki işletmelerin işgücü maliyetlerini iç ve dış piyasalarda yabancı firmalarla rekabet edilemez seviyelere çıkarmanın yanı sıra, çalışma barışını ve toplu iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkiliyor” yorumunda bulundu.

2015 yılında TÜİK verilerine göre işgücü maliyeti artışının, verimlilik artışına kıyasla üç kat yüksek gerçekleştiğini duyuran TİSK “Bu değerler verimliliği aşan işgücü maliyeti artışlarının işletmelerin rekabet gücünü ve istihdam yaratma kapasitesini azalttığı gerçeğine bir kez daha dikkat çekiyor” açıklaması yaptı.

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik birimi Eurostat yılda iki kez yaptığı uluslararası asgari ücret kıyaslaması kapsamında, Türkiye dahil 24 Avrupa ülkesi ve ABD’de yürürlükte olan aylık asgari ücret düzeylerini içeren çalışmasını Ocak 2016 için yenileyerek yayımladı.

Ülkeler arasında doğru bir karşılaştırma yapabilmek için asgari ücret düzeylerini aynı sepet malı esas alarak satınalma gücü paritesine (SGP) göre hesaplayan Eurostat’ın verilerine göre Ocak 2016’da Türkiye’deki aylık brüt asgari ücret düzeyi 947 Euro’ya yükselerek 16 Avrupa ülkesini geçti ve ABD’nin 1.028 Euro’luk asgari ücretine yaklaştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren kesimini temsil eden TİSK’in, Eurostat’ın araştırma sonuçları üzerine yaptığı açıklamada“Asgari ücret tüm ücretlerin temelini oluşturduğundan, ülkemizde yapılan yüzde 30’luk son artış, en yüksek ücretler dahil bütün ücret kademelerini yukarı iterek, Türkiye’deki işletmelerin işgücü maliyetlerini iç ve dış piyasalarda yabancı firmalarla rekabet edilemez seviyelere çıkarmanın yanı sıra, çalışma barışını ve toplu iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkiliyor” denildi.TİSK, Komisyon kararına muhalif kalmıştı.

Toplu iş sözleşmesi uygulayan işverenin maliyeti daha da yüksek

Aylık brüt 1.647 TL düzeyindeki yasal asgari ücretin toplu iş sözleşmesi uygulayan işverene maliyetinin daha yüksek olduğunave dolayısıyla rekabet gücünü zayıflattığına işaret eden TİSK “Toplu iş sözleşmesi uygulamayan işyerlerinde asgari üceretin işverene maliyeti ayda 1.935 TL iken, toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerlerinde işçiye ödenen ikramiye, prim, sosyal yardımlar gibi yan haklar nedeniyle 3.512 TL düzeyinde bulunuyor. Böylece, toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerlerinde yasal asgari ücretin iki katından fazlası işverene maliyet olarak ortaya çıkıyor” yorumunda bulundu.

TİSK, asgari ücret uygulamasında yan ödemelerin ücret kapsamında sayılmamasının, toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerleri aleyhine haksız rekabet yarattığını kaydetti ve bu konuda mevzuat düzenlenmesi yapılmasını istedi.

İşgücü maliyeti artışı, verimlilik artışının üç katı

Öte yandan, TÜİK’in istihdam ve işgücü verilerine göre 2015 yılında verimlilik yüzde 3,2 oranında artarken, enflasyondan arındırılmış işgücü maliyetinin 9,3 oranında arttığını kaydeden TİSK şu açıklamalarda bulundu: “Artış farkının, verimlilik aleyhine üç kat olduğu görülüyor. 2012’den 2015’e uzanan son üç yılda da reel işgücü maliyeti, verimliliğe kıyasla altı kat hızlı arttı. Bu değerler verimliliği aşan işgücü maliyeti artışlarının işletmelerin rekabet gücünü ve istihdam yaratma kapasitesini azalttığı gerçeğine bir kez daha dikkat çekiyor.”

TİSK, 2015’in son çeyreğinde iç talebi karşılamak üzere sanayi üretiminin önceki dönemlerin aksine yüzde 8 gibi güçlü bir oranda artırdığına, buna karşılık asgari ücret maliyetinin yüzde 25 yükseltmesiyletetiklenen maliyet artışlarının istihdam üzerindeki negatif etkisine dikkat çekti.

TİSK Hakkında

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), gönüllü teşkilatlanma esasına göre faaliyet gösteren ve Türk işverenlerini endüstri ilişkileri alanında yurtiçinde ve yurtdışında temsil eden tek üst kuruluş. 20 Aralık 1962’de kurulan Konfederasyona, ekonominin değişik sektörlerinde faaliyet gösteren 20 İşveren Sendikası üye. Bu İşveren Sendikalarına bağlı 9 bin 600 işyerinde, 1 milyon 230 bin çalışan istihdam ediliyor.

Türk sanayinin, yarım asrı aşkın süredir sosyal boyutunu temsil eden, “İşletmelerin Sesi” olma mantığı içinde faaliyet gösteren Konfederasyon, ulusal düzeyde sosyal taraf olarak üçlü temsil esasının geçerli olduğu (Ekonomik ve Sosyal Konsey, Üçlü Danışma Kurulu, Çalışma Meclisi, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, TBMM’nin ilgili Komisyonları gibi) tüm platformlarda ve ulusal düzeydeki 50’ye yakın kurum ve kuruluşta işveren kesimini temsilen yer alıyor.

TİSK, uluslararası düzeyde de Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO), Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE), Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BUSINESSEUROPE), G20/B20 Süreci, OECD Nezdinde Ticaret ve Sanayi İstişari Komitesi (BIAC), Türkiye–AB Karma İstişare Komitesi (KİK), Akdeniz Özel Sektör Konfederasyonları Birliği (BUSINESSMED) ve Karadeniz ve Hazar İş Dünyası Birliği (BCB) nezdinde Türk İşverenlerini temsil ediyor. TİSK hakkında detaylı bilgiye www.tisk.org.tr internet adresinden ulaşılabilir.

 

 İsmail Ethem Taboru

             Editör

About admin

Check Also

Geçen Yıl Ar-Ge’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık

Türkiye’de Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl 10 milyar 710 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super