Home / Eğitim / NEÜ’de Sait Çamlıca’dan Okuma ve Gençlik Söyleşisi

NEÜ’de Sait Çamlıca’dan Okuma ve Gençlik Söyleşisi

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca’nın konuşmacı olarak katıldığı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Mefkûreci Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen “Okuma ve Gençlik” söyleşisi NEÜ AKEF Erol Güngör Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Programa NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Cemil Paslı, öğrenciler ve diğer misafirler katıldı.

Okumanın insana ne katacağına, tecrübelerin nasıl kazanılacağına, hangi şeylerin öğrenmeyi hızlandırıp kişiyi birikimli kılacağına dair konulara değinen Sait Çamlıca okuma kavramının bir insan için ne denli önemli olabileceği üzerine yaşadığı anılarını dinleyenlerle paylaştı.

Sarsılmıyorsanız Yanlış Şeyi Okuyor Olabilirsiniz

Asıl meselenin hayatı okumak olduğunu vurgulayan Sait Çamlıca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Okuduklarınız eğer ki sizi sarsmıyorsa yanlış şeyi okuyor olabilirsiniz. Hayatı okumaktır mesele. Kitapla beraber hayatı da okumayı, kitapla beraber hayatı da öğrenmeyi çok önemsiyorum. Atalardan her öğrenilenin yapılması tehlikelidir, yaptıkları üzerine kafa yormayanlar, nerede yanlış yaptıklarını da bulamazlar zaten. O yüzden kendiniz tecrübe etmelisiniz. Kendiniz okumalı, meselelere kafa yormalısınız.”

“Çocukları okumayan çocukları okutamaz, gençliği anlayamayan gençliğe bir şeyler öğretemez” diyen Çamlıca öğretmenliğin kutsal bir meslek oluşuna katıldığını ancak saygının bir hakediş olduğunu belirtti.

“Kitap Okumaya Zamanım Yok” Bahanesi Kabul Edilemez

İnsanların her şeye vaktinin olduğunu ancak kitap okumaya, araştırma yapmaya bir türlü vakit bulamadıklarına anlam veremediğini söyleyen Sait Çamlıca, “Kitap okumaya zamanım yok diye bir şey olabilir mi? Günde yirmi sayfa okusan ayda altı yüz sayfa yapar. Günde elli sayfa okusan ayda bin beş yüz sayfa olur. Yemek yemek gibi, çay içmek gibi, günlük bir ihtiyaç gibi kitap okunmalı. Mesleğiniz ne olursa olsun okuma alışkanlığı önemlidir” ifadelerini kullandı.

Çok Gezenden Ancak Turist Olur

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı bilir meselesine değinen Sait Çamlıca, sadece okumakla bu meselenin çözülemeyeceğini, sadece gezmekle de ancak turist olunabileceğini belirtip şunları söyledi: “Ne çok gezen ne çok okuyan… Gezerken okuyan bilir. Yalnızca gezen adamdan ancak turist olur. Yabancı misafirlere bir bakın, müzelere girerken ellerinde kitaplarla, broşürlerle girerler. Görünce anlarsın ki o adam kesin Alman’dır, İngiliz’dir. Çünkü okuma alışkanlığı kazanmışlar. Okuyun, hayatı okuyun, hayatı okuyarak anlamlandırın. Ancak öğrendiklerinizi, güzel bir hitabet kazanıp anlatırsanız, özgüveni yüksek başarılı insanlar olursunuz.”

Program Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Cemil Paslı’nın, Sait Çamlıca’ya hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

İsmail Ethem Taboru

             Editör

About admin

Check Also

EİB, Altı Ayda 2 Bin 500 İhracatçıya 56 Konuda 10 Bin 640 Saat Eğitim Verdi

Ege İhracatçı Birlikleri’nin eğitim programları 6 ayda 10 bin saati aştı. Egeli ihracatçılara sosyal medyadan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super